Bulgaristan Gümrükler Genel Müdürü görevinden istifa etti

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da adı skandallara karışan Gümrükler Genel Müdürü Pavel Tonev istifa etti.

Siyasi ve ekonomik krizde bulunan ülkede 5 Ekim’de yapılacak erken parlamento seçimini hazırlamakla görevli geçici hükümetin Maliye Bakanı Rumen Porojanov, Tonev’in istifasının kabul ettiğini bildirdi.

Hazineye yüksek gelir sağlaması gereken Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarını “başarısız” şeklinde nitelendiren Porojanov, Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün bütçeye katkısının beklenenden çok daha düşük olduğunu belirtti.

Çalışmalarının başarısızlığını kabul ederek istifa eden Tonev’in yerine kurumun eski müdürü Vanö Tanov atanacak.

Adı çeşitli siyasi skandallara karışan Tanov, 2009-2013 döneminde de genel müdürlük yapmıştı. Tanov’un, dönemin Başbakanı Boyko Borisov ile yaptığı telefon görüşmelerinin kayıtlarının yayınlanması üzerine ülkede aylarca konuşulan bir skandal ortaya çıkmıştı.

Görüşmelerde Borisov, Tonev’den sonradan bir otel odasında ölü bulunan bira üreticisi bir arkadaşının işlerine karışmamasını talep ediyordu. O zaman Tonev’in görevinden alınmasına ilişkin resmi gerekçe olarak sağlık sorunları gösterilmişti.

Tekrar Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne atanan Tanov, son iki yıldır gümrüklerden çok düşük gelir sağlandığını, bunu artırmak için reform yapacağını söylemişti.

 

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

 


İçeriği Paylaş