Bulgaristan 2021 yaz turizm sezonunu açacağı tarihi açıkladı.

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan 2021 yaz turizm sezonunu açacağı tarihi açıkladı. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Mariana Nikolova 2021 yaz sezonunu 1 Haziran’da başlatacaklarını açıkladı. Nikolova, bu yıl Varna ve Burgaz havalimanlarına çoğu Rusya’dan 10 binden fazla charter uçuşu beklediklerini ifade etti. Bulgar turizmcilerin talebi üzerine Bulgaristan Turizm Bakanlığı Rusya ve Almanya pazarları için özel bir reklam kampanyası da hazırladı.

Bulgaristan’ı 4 mevsim turizm merkezi yapmak istiyoruz

Burgaz Havalimanında incelemelerde bulunan Nikolova, COVİD-19’la ilgili tüm tedbirlerin alındığını söyledi. Ülkeye gelecek yabancı turistlere garanti veren Nikolova “ Bulgaristan’ı dört mevsim turizm merkezi yapmak istiyoruz. Burgaz bölgesi, sadece Karadeniz kıyısında değil, aynı zamanda arkeolojik, kültürel ve iş turizminin gelişmekte olduğu bölgenin iç kesimlerinde de turizm için mükemmel koşullar sağlıyor. Bunlar henüz geliştirilmemiş sektörler, ancak pandemi nedeniyle durum değişti ”dedi.

5 milyar levalık kayıp

Bulgaristan Turizm Bakanlığı’na göre ülke 2020 yılında 1,2 milyondan fazla yabancı turist aldı. Bakanlığın tahminlerine göre salgın ve uluslararası turist sayısındaki düşüş nedeniyle Bulgaristan’da turizm sektörünün kayıplarının 5 milyar leva olduğu tahmin ediliyor.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş