Bulgaristan’da ehliyetlerin 3 günde değiştirilmesi mümkün olacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kamuoyunda tartışmaya açılan Bulgaristan Kimlik Belgeleri Kanunu’nda değişiklikler yapılması hakkında kanun teklifi, geçerlilik süresinin sona ermesi nedeniyle, soyadı değişikliği ve harf çevirisi ile ilgili sürücü verilerinde değişiklik olması durumunda ve ayrıca ikinci nüshasının çıkarılması durumunda ehliyet değiştirme süresinin hızlandırılmasını öngörüyor.

Amaç, başvuruyu kabul ettikten sonraki üç iş günü içinde sürücü belgesini değiştirmektir.

Bakanlar Kurulu, hâlihazırda yalnızca Bulgaristan Kimlik Belgeleri Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde düzenlenen sürücü belgesi verme hizmetlerinin kanunda düzenlenmesini öneriyor. Şu anda başvurunun kabul edilmesinden 30 güne kadar ehliyet alma ve başvurunun kabul edilmesinden 10 güne kadar hızlı ehliyet alma olmak üzere iki tür sürücü belgesi verme hizmeti sunuluyor.

Kanun Teklifi ile başka bir önemli değişiklik de öneriliyor. Diplomatik pasaport veya hizmet pasaportu almak için yasal dayanağı bulunan kişilerin kapsamını düzenleyen mevzuat hükümlerinin mükerrer olması nedeniyle metinler revize edilecek.

Bunun nedeni, mevcut mevzuatın, idare memuru olmayan çok sayıda kişinin yurt dışına seyahat ederken hizmet pasaportu kullanmasına imkân vermesi. Böylelikle pratikte her sağlıklı Bulgaristan vatandaşı, dernek veya meslek kuruluşu olan kar amacı gütmeyen bir tüzel kişiyi tescil ettirerek resmi bir pasaport alabilir ve yönetimine seçilebilir.

Pratikte görüldü ki, bu yasal dayanağın bu tür pasaportun sağladığı ayrıcalıkların ve özellikle diplomatik ve hizmet pasaportlarının sahiplerine vize muafiyet anlaşmaları imzalanan tüm üçüncü ülkelere vizesiz yurt dışı seyahatleri hakkı kötüye kullanılıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş