Blagoevgrad Camisi’nin kapısına gamalı haç çizildi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Blagoevgrad (Yukarı Cami) Camisi’nin duvarlarına gamalı haçlar çizildiği, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi karşıtı yazılar yazıldığı bildirildi. Kimliği belirsiz bir kişinin spreyle duvarlara, “Doğan’a Ölüm!”, “HÖH’e Ölüm!”, “Bunovo’yu Unutmayacağız” yazdığı açıklandı. Son yazı Bulgarlaştırma süreci sırasında 1985 yılında Bunovo Tren Garı’nda düzenlenen bombalı saldırı kastedilmektedir.

camisaldirirrr

Caminin giriş kapısının yanındaki sütunların biri üzerine gamalı haç çizilmiştir. Diğer yazılar caminin pencere camları ve aralarında bulunan sütunun üzerine yazılmıştır. Ayrıca anlamı belirsiz resim ve sayılar da var.

Bölge Müftüsü Aydın Muhammed’in savcılığa ve polise şikayette bulunduğu bildirildi.

Camiye geçen gece saldırılmıştır, yazılar silinmiş değil. Bölge Müftüsü, Fokus Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada suç failinin arandığını belirtti. Aydın Muhammed, “El birliğiyle bu çirkin davranışa karşı koymak için Belediye yönetimi ile acil görüşme talep edeceğiz” dedi.

Müftü, caminin korunmasına yönelik önlemler alınacağına dair kanaat getirdi. Camiye yapılan saldırılara son verilmesi için güvenlik kameraları monte edilecektir. Müftü, Blagoevgrad bölgesinde camilere yapılan saldırılara nasıl son verileceği konusunun ele alınacağı Bölge İslam Şurası’nı toplantıya çağıracağını belirtti.

Geçen yılın sonunda Blagoevgrad Camisi’ne başka iki saldırı daha yapılmıştı, pencere ve giriş kapısının camları kırılmıştı.

Bu yıl temmuz ayında kimliği belirsiz kişiler tarafından Gotse Delçev kasabasında bulunan ibadete açık olmayan kültür anıtı niteliğindeki Karaca Paşa Camii’ne iki metrelik demirden bir haç dikildi. O zaman Pirin bölgesindeki müftülük, vandallık eylemini sert bir deklarasyonla kınayarak, bölgede etnik gerilimin tahrik edilmesine yönelik bir teşebbüs olarak niteledi.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş