Dyankov: Bulgaristan ekonomisini zor aylar bekliyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan eski Maliye Bakanı Simeon Dyankov, 2021 yılının belirsizlik yılı olacağı yorumunu paylaştı.

BNR Horizont programına verdiği söyleşide eski Maliye Bakanı Simeon Dyankov, 2021 yılının belirsizlik yılı olacağı yorumunu paylaştı.

Dyankov, şunları söyledi:

“Geçen yılın birçok iş ve sektör için ağır olduğunu biliyorum ve büyük ihtimal insanlar bu durumun devam etmesinden sıkıldı. Ancak gerçekte önümüzdeki aylar böyle olacak, çünkü bir yandan aşıların paylaştırılması yönünde zorluklar var, diğer yandan da Bulgaristan’daki yatırımların yaklaşık yüzde 60 daralması var. ne de iş sektöründe her hangi tampon kaynak kalmış durumda. Şimdiye kadar bunlar sayesinde ve BNB Bulgaristan Merkez Bankası’nın bankacılık sisteminde kaynaklar bakımından daha başarılı politikası sayesinde birçok iflas önlendi.

Bütün sektörler için daha birkaç zor ay olacak, çünkü Almanya, İngiltere gibi ülkelerde büyük ticaret ortaklarımız tekrar teker teker locdown uygulamaya başlıyor.

Başbakan Boyko Borisov’un ilk kabinesindeki Maliye Bakanı Dyankov, Bulgaristan’ın Avrupa genelinde en düşük bütçe açığı olan ülke olduğunu, bazı sektörlerde işyerlerinin korunmasını sağlayan önlemleri da söylemeyi ihmal etmedi. Ancak bu amaç için ayrılan kaynakların durdurulmamasını tavsiye etti, çünkü Bulgaristan iş sektörünün durumu sonbahara kadar ağır kalacak.

Vergi reformu bekliyor

Simeon Dyankov, bir sonraki hükümetin daha Nisan veya Mayıs’ta bütçeyi güncelleme gerekliliği ile karşı karşıya kalacağı tahminin bulunarak, “Bunun sadece 2020 yılı için geçerli olacağını düşünüyorduk, ancak virüs ile mücadelenin devam ettiğini görüyoruz. Nisan veya Mayıs’ta bütçenin güncellenmesi sektör politikalarına yönelik olacak. Devlet tarafından bazı destek mekanizmaları artık çalışıyor olsa dahi…” ifadelerini kullandı.

Dyankov ciddi bir vergi reformu ve değişimin beklendiği tahminini paylaştı:

“Emekli maaşları politikasının değiştiği anda artık vergi politikasında değişim de kaçınılmaz olacak. Ben bir sonraki hükümetin tam da böyle bir ağır görev ile başlayacağına inanmıyorum, ancak gelecek iki yılda daha fazla ve daha yüksek vergiler bakımından ciddi değişimler bekliyorum. KDV’nin değişip yüzde 2-3 ile yükselmesi muhtemel”

KDV’den gelen gelirlerin bütün vergilerin ortalama yüzde 60 yüzde 65’ini oluşturduğundan dolayı bu mümkün bir senaryo.

Brexit sonuçları da etkisini gösterecek. İngilterede yaşayıp çalışan yaklaşık 300 bin vatandaşımız da bundan etkilenecek. Simeon Dyankov, bu vatandaşların bir kısmının tekrar ülkeye döneceğine

inandığını paylaştı, bu da başlarda hem bütçeye hem de yeni iş aramada zorluk teşkil edebilir. Buna rağmen Dyankov, yurda dönenlerin bilgileri ve becerileri ile ekonomimize hızlı bir şekilde katkı sağlamaya başlayacaklarından ve bunun yakın zamanda hissedileceğinden emin.

Kaynak: Bulgaristan Radyosu


İçeriği Paylaş