Bulgar gül yağı için rekor fiyat

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgar Ulusal “Uçucu yağlar, parfüm ve kozmetik”Derneğinin verilerine göre, bu yıl Bulgar gül yağının fiyatı kilo başına 6 bin avroyu buldu. Fiyat artışı son 3 yıl zarfında yaklaşık yüzde 50 oranını buldu, çünkü 2009 yılında fiyat 4200 avroydu.
Bulgar Ulusal Derneği Genel Müdürü Nikolina Uzunova’ya göre, son yıllardaki fiyat artışına birkaç neden oldu. Bir taraftan gül çiçeği alım fiyatlarının artması ve şirketlerin gül yağı üretimindeki daha yüksek maaliyeti. Diğer taraftan ise fiyat artışına ekonomik kriz de neden olurken gül yağı üretimindeki kredi sorunları de bütün bu süreci olumsuz etkiliyor. Gül yağının daha yüksek fiyatlarına iklim değişiklikleri de neden oluyor.İklim değişiklikleri sonucu daha kötü gül çiçeği rekoltesi elde ediliyor ve bundan sonuç olarak da daha düşük miktar gül yağı üretiliyor. Bütün bu faktörler de fiyatların artmasına neden oluyor.
2012 yılında üretim 1800 kilogramı buluyor ve bu miktar bir önceki yıla nazaran yüzde 15 fazla.

Bulgaristan geleneksel gül yağı pazarlarını koruyor mu?
Nikolina Uzunova şu cevabı verdi.:
“Bulgar gül yağı pazarları gelenekseldir. Bunlar Fransa, ki bu ülke en büyük Bulgar gül yağı ithalatçısıdır, ABD ve Japonya. Arap ülkelerinden de belirli bir ilgi var. Bazı Avrupa ülkelerinde de gül yağına ilgi artıyor.”

Geçmişte gül yağı, kozmetik ve koku sanayisinde, başta gündüz ve gece kremlerinin üretiminde kullanılıyordu. Son yıllarda ise ilaç ve gida sanayisinde de kullanımı arttı.
Nikolina Uzunova’nin sözlerine göre, gül yağı gün günden gıda sanayide daha geniş yer buluyor. Bu eğilim en fazla Japonya’da ve Arap ülkelerinde gözleniyor.
Bulgaristan, gül yağı üretiminde dünya lider konumunu koruyor.
“Bulgar gül yağı, kalitesinden dolayı çok aranıyor”-diyor Nikolina Uzunova ve şöyle devam ediyor. “Bulgaristan’ın en büyük rakibi Türkiye’dir. Bunun nedeni de Türkiye’nin coğrafi yakınlığı, bu ürünü yetiştirmek için şartların uygun olması ve sahip olduğu geleneklerdir. Şimdilik Bulgaristan’ın başka önemli bir rakibi yoktur.”
Gelecekte, Bulgar gül yağı üreticilerinin en büyük rakibinin Türkiye değil de, kimya sanayisi olduğu ortaya çıkacak. Çünkü, kimya sanayisi kokuların taklidini üretebiliyor. Ancak uzmanlara göre, gül yağının gerçek kalitesi kozmetik ürünlerinde ve gıda ek takviyelerde ortaya çıkyor.

Bulgaristan, Bulgar gül yağını koruma yolunda ciddi adımlar attı.
Bulgar Ulusal “Uçucu yağlar, parfüm ve kozmetik”Derneği yerli gül yağının eşsizliğini korumaya çalışıyor. Çünkü gül yağının da, pazarlardaki liderliğinden dolayı, sahtesi yapılıyor.

Nikolina Uzunova şunları ekliyor:
“Bulgar Ulusal “Uçucu yağlar, parfüm ve kozmetik”Derneğinin dört yıllık bir projesi son aşamaya geldi. En kısa zamanda başarılı sonucu umut ediyoruz, yani amacımız gül yağımızın Avrupa Birliği Coğrafî İşaret Sicili’nde yer almasıdır.. Böylece gül yağı , Bulgaristan’a özgü ve eşsiz bir ürün olarak korunacak ve ismi, geleneksel üretim teknolojisiyle ve üretildiği bölgeyle-Bulgaristan’ın Gül Vadisiyle bilinecek.
Brüksel’deki prosedür başarıyla sonuçlanırsa “Bulgar gül yağı” amblemi, Derneğe bağlı denetim organ tarafından verilecek. Bu ambleme sahip olmayan şirketler, malın üzerine bu amblemi ve ismi koyamayacak…”

Türkçesi: Şevkiye Çakır

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.