Jelev: SDS’nin dağılması beklenen bir olaydı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Veliko Tırnovo şehrinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan 1990-1997 dönemi Bulgaristan Cumhurbaşkanı, SDS partisinin kurucusu ve ilk başkanı Dr.Jelyo Jelev, SDS partisinin dağılmasının beklendiğini ve hatta geciktiğini açıkladı. Dr.Jelev’in sözlerine göre, SDS de görülen gelişmelere duygasal yaklaşım yerine, mantıklı tarihi bir süreç olarak bakılması gerektiğini kaydetti.

Buna benzer süreçlerin 15 yıl önce Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve diğer Doğu bloku ülkerindeki komunizm karşıtı örgütlerin ve partilerin de geçirdiklerine değinen Dr. Jelev, bu örgütlerin dağılımdan sonra partilerin oluştuğunu ve bu ülkelrdeki çok partili sistemlere geçit verdiklerini kaydetti.  Er veya geç yeni bir sağ yönlü siyasi partinin oluşacağını belirten Dr.jelev, bu oluşumun önümüzdeki seçimlere kadar hazır olup olmayacağına dair net bir cevap vermedi.

SDS partisi içinde liderlik kavgalarının sağ seçmenlerinin umutlarını gölgelediklerini ifade eden Dr.Jelev, bundan dolayı partiden ayrılanların diğer partilere hatta GERB’e katıldıklarını vurguladı.  Dr.Jelev, demokrasinin sağ ve işler halde olabilmesi için sağ ve sol partilerin varlığının bulunmasına  bağlı olduğunu açıkladı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.