Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya AB içindeki konumlarını güçlendirmek üzere çabalarını birleştiriyorlar

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya dışişleri bakanları Nikolay Mladenov, Dimitris Avramopulos ve Titus Corlatean Sofya’da bir araya gelerek üç devletin AB gündeminde daha geniş yer almasını sağlamanın yollarını görüştüler. Toplantının Batı Balkanlar’a hitap eden bazı önemli mesajlar da çıktı.

Bir ağızdan konuşurken Avrupa Birliği içinde daha güçlü konuma gelecekleri bilinci ile bakanlar, Avrupa gündemi ile, Güneydoğu Avrupa’da bölgesel işbirliği ve güvenlikle ilgili tüm konularda eşgüdüm sağlanması için ortak daimi mekanizmanın oluşturulmasını kararlaştırdılar. Önümüzdeki yıllarda AB başkanlık dönemleri açısından mümkün olduğu kadar büyük eşgüdümün sağlanması için Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya diplomat değişiminde bulunacaklar. Güvenlik ve savunma politikaları alanında da ortak eylemler görüşüldü. Bakanlara göre bu alanlarda üç devlet, kaynakları paylaşarak daha büyük ekonomik etkinin ve daha büyük güvenin sağlanması için işbirliğini yoğunlaştırabilirler. Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya, AB Komisyonu tarafından önerilen yakınlaşma politikası seviyelerinin korunması yönünde de birlikte çalışacaklar.
Sofya’da sağlanan ortak eylem anlaşmalarının ilk sonuçları, Aralık ayında yapılacak AB zirvesinde görülebilir. Zirve toplantısında diğer konuların yanında Makedonya ile önkatılım müzakerelerinin başlanmasına dair karar alınması da muhtemeldir. Bundan kısa süre önce AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, müzakerelerin Makedonya’nın ismi ile ilgili ihtilaf çözümlenmeden de başlayabilecekleri savını ileri sürdü, ancak Atina kendisini görüşünü gözden geçirmeye çağırdı. Bundan biraz önce Sofya ziyareti sırasında Komisyon üyesi Üsküp yönetimlerinin sistemli bir şekilde Bulgaristan’a yönelik kin ideolojisini izledikleri ve Bulgar karşıtı kampanyaya ve tarihi gerçeklerin değiştirilmesine son vermeleri gerektiği konusunda bilgilendirildi. Sofya’da yapılan üçlü görüşmede Bulgaristan ve Yunanistan dışişleri bakanları, Makedonya’nın AB ile müzakerelere başlamasının ülkenin ismine dair ihtilafın çözüme kavuşturulmasını ve milliyetçi söylemlerin ve Bulgaristan’a yönelik suçlamaların durdurulmasını gerektirdiğini teyit ettiler. Romanya dışişleri bakanı, ülkesinin Batı Balkan devletlerinin AB’ye katılmalarını desteklemekte olduğunu açıklarken bununla beraber aday ülkelerin karşılaması gereken üyelik şartlarının da mevcut olduğunun altını çizdi. Her üç dışişleri bakanı, bölgedeki ekonomik sıkıntılar ve populist nutukların, yabancı karşıtlığı ve milliyetçiliğin artmasının oluşturduğu iklimin bölge ülkelerinin reform yolunu katetmeleri ve AB üyesi olmaları adına giderilmesi gerektiği görüşünde birleştiler .Bu şekilde Makedonya’nın AB üyeliğine hazır olduğuna dair kuşkuları bulunan bölge ülkelerinin sayısı 3 oldu. Bu durum Avrupa Konseyinin Aralık toplantısı arifesinde Makedonya için son derece elverişsizdir, fakat ülkenin üyeliğe hazır olması ile ilgili kuşkuların kalkması, Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya’ya değil, Makedonya’ya bağlı olmaktadır. Konu ile ilgili Sofya’nın görüşünü özetleyen Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, Üsküp bunu arzu ederse normal bir ikili diyalog yolu ile ikili konulara çözüm getirilmenin şekline dair uzlaşma sağlanacağı açıklamasında bulundu. “Bu yolu katetmek için gereken zamanımız vardır ve Bulgar tarafı bu diyalogta azami ölçüde yapıcı olacaktır” şeklinde konuştu Bakan Mladenov.

Çeviri : Tanya Blagova

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.