Bulgar basını, Burgas Tersanesini satın alan Türk işadamlarını arıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgar basını, Burgas Tersanesini satın alan işadamlarını arıyor.Bulgaristan’da yayınlanan gazeteler, Burgas Tersanesinin Türk iş adamları Salih Tokdaş, Ayhan Yıldırım ve Kenan Güneş tarafından satın alındığı ancak satışın hangi şirket aracılığıyla gerçekleştirildiğinin  bilinmediğini yazıyor.

 

Sözkonusu işadamları hakkında bilgi olmadığını vurgulayan gazeteler, Burgas Tersanesi’nin sahilde 700 dekarlık araziye sahip olduğunu hatırlatıyor.
İşletmeden verilen bilgide tersane hakkında şu ayrıntılar yer alıyor:
”Burgas Tersanesi,(KORABOREMONTEN ZAVOD BOURGAS) Denizcilik sektöründe faaliyet gösteren İşletmelerin bünyesinde 1974 yılında kurulmuştur. Tamir, tadil ve havuzlama işlerine ihtiyaç duyan Okeanski Ribolov , Bulgar Deniz Filosunun gemileri ve askeri gemilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bağımsız bir işletme olmaktadır.
1990 yılından sonra İşletmenin hukuki statüsünde değişiklikleri olmuştur: 1995’te KORABOREMONTEN ZAVOD BOURGAS Ltd şti. tamamen %100 devlet KORABOREMONTEN ZAVOD A.Ş. şirketi olmuştur. En son 1997 yılında , idare adresi Burgas, İndustrialna sok. No 3, hissesi bir leva değerinde toplam sermayesi 635 400 BGN olan KORABOREMONTEN ZAVOD BOURGAS A.Ş.şti. olmuştur. 1997 yılında İşletme özelleştirilmiştir , sahibi Multigrup A.Ş. 1999 yılında ise, hala hisselerin %98-inin sahibi olan İndustrialen Holding BILGARİA A.Ş. tarafından satın alınmıştır. KORABOREMONTEN ZAVOD A.Ş. İndustrialen Holding BILGARİA A.Ş. şirketinin yapısında Deniz İşlerini yürüten bir kuruluştur. Yönetim organları: Genel Kurul, Müdürler Kurulu ve Müdür
KORABOREMONTEN ZAVOD BOURGAS A.Ş. şirketinin esas faaliyet konusu :Bulgar ve yabancı bayraklı gemilerin tadil ve havuzlama işleri, liman teçhizatı ve deniz araçlarının tamir ve bakım işleri, her türlü teçhizat ve aletlerinin inşa, imal ve tadil işlerini yapmak, kiralamak. Tersanede çalışan yetenekli elemanlarımızın yurtdışında çalışmak gitmeleri ve bu tür işlerinde tecrübe sahipleri olan eleman zor bulunmasından dolayı 2004 yılı itibarıyla şirketimiz hedeflerini değerlendirip, liman hizmetlerine ağırlık vermeye karar vermiştir.
2006 yılı itibarıyla şirketimiz liman hizmetlerine uygun altyapı, liman iş makineleri ve konu ile ilgili eleman yetiştirilmesine önem veren yatırım politikasını gerçekleştirmeye başlamıştır. 26.11.2004 tarihinde KRZ PORT BOURGAS A.Ş. şti her çeşit genel yükler ve sıvı yüklerinin işlenmesi için ruhsat alıp, 30.11.2004 tarihinde ise Bulgaristan Cumhuriyeti Liman Kayıt Kütüğünde kayıtlarını yaptırmıştır.
28.03.2005 tarihinden itibaren KRZ PORT BOURGAS A.Ş. Bulgaristan Cumhuriyeti Liman Operatörlerinin Kayıt Kütüğünde kayıt edilmiştir. Sunduğumuz hizmetler 2006 yılının Aralık ayından itibaren ISO 9001:2000 sertifikalıdır. 2007 yılında dökme gıda çeşitlerinin işlenmesi ve sevkıyatı için ruhsat almıştır. Bu şekilde 2006 yılının Şubat ayı ile 2007 yılının Ağustos ayı aralarında KRZ PORT BOURGAS A.Ş.şti. hem tersane , hem de liman işlerini yapmaktadır. 2007 yılının Ağustos ayında Şirketimiz tersane işlerini kapatıp, tüm güçlerini liman işlerine aktarmıştır.’’
 
Ajans Bg

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.