Yeni siyasi sezona seçimler damga vuracak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

1. Halk Meclisinin güz toplantı dönemi, Meclis’te temsil edilen partilerin önümüzdeki yıla ilişkin öncelikli hedeflerinin tanıtılması ile başladı. Önümüzdeki yılın bu Parlamento’nun 4 yıllık görev süresinin son yılıdır, dolayısıyla alışıldığı ve beklendiği üzere Bulgaristan’daki siyasi sezon, seçim kampanyası gibi başladı, iktidar ile muhalefet arasındaki çatışmaya 2013 yılının yaz mevsiminde yapılacak Halk Meclisi ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinin damga vuracağı açıkça görüldü. 


Meclis’teki siyasi güçler arasındaki seçmen mücadelesi, “daha büyük gelirler” sloganı ile start aldı. İktidardaki GERB partisinin grubu, maaş ve emekliliklere 2013 yılının başı itibari ile zam sözünü verirken önceki iktidarların başarısızlıklarını hatırlatmayı da ihmal etmedi. Muhalefet ise gelirlere iktidarın önerdiğinden daha da büyük zam vaatlerinde bulunurken Hak ve Özgürlükler Hareketi DPS, olağan seçimlere 10 ay beklemektense doğrudan erkem seçim talep etti.
Önde partiler, Parlamento kürsüsünden birçok açıklamada bulundular. GERB Meclis Grubu Şaşkanı Krasimir Velçev, şöyle konuştu: “Halk Meclisi görev süresinin

4. yılına girerken biz GERB’liler daha da kenetlenmiş bulunuyor, yaptıklarımızın doğruluğuna daha da çok inanıyoruz. ” Krasimir Velçev, iktidardaki sağ merkezci partinin 2013 devlet bütçesinin ve vergi yasaları paketinin onaylanması olmak üzere bu Parlamento’nun en önemli vazifelerini yerine getirirken ikinci görev süresi mücadelesini yürüteceğini açıkça gösterdi.

“Yeni siyasi sezona yapılacak genel seçimlerin damga vuracağı kimse için sır değildir. Buna rağmen GERB partisi için ülke vatandaşlarının yaşamının iyileştirilmesi, esas hedef olmaya devam ediyor. Çünkü vatandaşlar, Bulgaristan’ın üçlü koalisyon zamanında nasıl olduğunu hatırlıyor, şimdi de Başbakan Borisov’un yönetiminde her gün nasıl değiştiğini görüyorlar”.
En büyük muhalif parti olan BSP’nin lideri Sergey Stanişev ise, BSP’nin GERB’le “Belene” Nükleer Elektrik Santrali ve dürüst seçimler konusunda ve özellikle de devletin paraları konusunda sert mücadele yürüteceği açıklamasında bulundu. “150 leva alan emeklilerin daha bu yılın Ekim ayı itibari ile tazmin edilmelerini istiyoruz. Asgari ücretin 350 levaya çıkarılmasını istiyoruz” diye yükseltti zam vaatlerinin çıtasını Sergey Stanişev.

“Bulgaristan için Koalisyon” ve GERB arasındaki büyük siyasi çatışma, bütçe konusunda olacak, dedi Stanişev, 2013 bütçesini yaparken seçim hedefini güdeceğinizi biz biliyoruz, insanlara bir miktar para atacaksınız. Ancak bu son 3 yıllık dönemde yapmadıklarınızın üstünü örtemez. Biz alternatif bütçe teklif edeceğiz ve bu bütçe bizim öncelikli hedefimiz olan soruların yanıtını getirmeli – reel ekonom,ye yatırımlar nasıl sağlanacak, iş yerleri ve gelirler nasıl sağlanacak, diye konuştu Sergey Stanişev.

Muhalif liberal parti DPS’nin Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan ise kürsüden konuşurken şu sözleri kullandı:

“41. Halk Meclisinin ve hükümetin siyaset kaynakları tükenmiş durumdadır. Bu yüzden DPS’nin Meclis Grubuna göre bundan bu Parlamento’nun böyle yapabileceği tek iyi şey, sonbaharda erken seçimlerin yapılması için bir an önce dağılmasıdır ”.
AB düzeyinde Avrupa Halk Partisinde GERB’le ortak olan sağ muhalif parti “Mavi Koalisyon” ise ulusal çapta seçim odaklı tavır takınarak iktidarın karşıtı kesildi. “Mavi Koalisyon” Meclis Grubu Başkanı Martin Dimitrov, yüksek işsizlikten dolayı GERB’i başarısız ekonomik politika yürütmekle, hatta sol politika izlemekle suçladı.

“Bu politikanın başarısızlığı ardından Borisov kabinesinin yeni popülist bir yola girdiğini görüyoruz. Hükümet sigorta yükünü artmaya kalktı. Tarım Bakanı aracılığı ile hükümet, fiyatların dondurulmasını teklif etti, ki bu sonuçta fiyatların zamlanması ile sonuçlanan aşırı solcu bir önlemdir. Bu ülkedeki insanlar solcu kararlarla krizden çıkılamayacağını biliyorlar” şeklinde konuştu Martin Dimitrov.
Boyko Borisov’un azınlık hükümetini görev süresinin büyük bölümünde destekleyen “Ataka” partisi de geride kalmadı. Milliyetçilerin lideri Volen Siderov, GERB partisini Bulgar karşıtı politika yürütmekle suçladı, hatta iktidarı 2013 itibari ile asgari gelirleri en az iki kat artıramazsa eğer çekilmeye çağırdı.
“Asgari ücret ve asgari emekliliğe zam getirilmesinde ısrar ediyoruz. Asgari emeklilik 500 leva, asgari ücret ise 1000 leva olmalıdır. Bunu yapamazsanız, politikada başarısız olduğunuzu itiraf edip, bu işi başaranlara bırakın ” şeklinde konuştu Volen Siderov.

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.