Bulgaristan”daki erken genel seçim

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

KOCAELİ (AA) – Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Bulgaristan”da dün yapılan erken genel seçime ilişkin, “Yine kısa süreli bir hükümet olması, yine Bulgaristan”daki ekonomik, siyasi ve sosyolojik şartları daha da ağırlaştırır” dedi.

Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığına açıklamada, Bulgaristan erken genel seçim dolayısıyla Türkiye’de yaşayan ve aynı zamanda Bulgaristan vatandaşlığına da sahip olanların 136 sandıkta seçime gittiğini söyledi.

Kocaeli”de 10 sandıkta oy kullanma işleminin gerçekleştiğini ifade eden Çolakoğlu, geçen yılki genel seçimlere göre Türkiye”de katılımının daha düşük olduğunu kaydetti.

Çolakoğlu, Bulgaristan”da da seçimlere katılımın düşük seviyede gerçekleştiğini dile getirerek, “Oradaki en büyük gerekçe siyasi partilere ve sisteme insanların güvensizliği var. Diyorlar ki ”kim seçilirse seçilsin değişen bir şey olmayacak.” Diğer taraftan bakıldığında ciddi değişimler var. Seçimin en kötü sonucunu alan bir önceki koalisyon ortaklarından Bulgaristan Sosyalist Partisi”dir. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) oyunu korudu hatta 15 bin oy artışı var. Bu anlamda başarı kabul edilir” diye konuştu.

Siyasilerin söylemlerindeki ifadelerin gerçeğe dönüşmesi gerektiğini belirten Çolakoğlu, HÖH temsilcilerinin kendilerini ziyarete geldiğinde bu beklentileri ilettiklerini aktardığını anlattı.

Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi olmadan bir koalisyon kurulamayacağını ifade eden Çolakoğlu, HÖH”ün koalisyona girmesi halinde bazı ön şartlarının olması gerektiğini belirterek, “Yine kısa süreli bir hükümet olması yine, Bulgaristan”daki ekonomik, siyasi ve sosyolojik şartları daha da ağırlaştırır. Bulgaristan”ın güçlü bir hükümet kurmaya ihtiyacı var” dedi.


İçeriği Paylaş