Bükreş ile Beyoğlu belediyeleri arasında kardeşlik bağı kuruldu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bükreş Sektör 1 Belediyesi ile İstanbul’un Beyoğlu Belediyesi ”kardeş şehir” oldu. Kardeşlik protokolünü; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile Bükreş Sektör 1 Belediye Başkanı Andrei Chiliman imzaladı.
Bükreş Sektör 1 Belediyesi ile İstanbul’un Beyoğlu Belediyesi arasında ”kardeş şehir” protokolü imzalandı. Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yaklaşık 500 yıldır farklı dinlere, dillere ve kültürlere sahip insanların birlikte yaşadığı ilçedeki kültürel farklılıkları bir arada tutmak için çeşitli etkinlikler yaptıklarını söyledi.

Demircan, küreselleşen dünyada farklı şehirlerin birbirinden uzak kalamadığını vurgulayarak; ”Şehirler birbirleriyle dostluklar kuruyor. Kurulan komşuluktan da çok şey öğreniyorlar. Çağımızın şehirleri birbiriyle alışverişe geçtiğinden bu bağların anlamlı bir yola girmesi için belediyelerin kardeşlik anlaşmalarını koordine etmesi lazım. Romanya ile işbirliğimiz her zaman var” diye konuştu.

Bükreş Sektör 1 Belediye Başkanı Andrei Chiliman da iki belediye arasında imzalanan kardeşlik anlaşmasını çok önemsediklerini belirterek; ”Bu anlaşma, sadece benzerlikleri olan iki ülke arasında atılmış bir adım değil, aynı zamanda iki eski dostun buluşmasının en önemli adımıdır” dedi.

Chiliman, Bükreş ve İstanbul’un aynı şehir kültürüyle birbirine bağlı olduğunu ifade ederek, ”Bükreş’in gelişiminde Türk iş adamlarının önemli katkıları var. Her iki ülkeyi birbirine bağlayan birçok gelenek var” diye konuştu.

Belediye başkanı Chiliman, kendi soyadının da “kilim” kökünden geldiğini belirterek, “Yüzlerce seneden beri komşuyuz, ortak tarih ve geçmişimiz var. Geleneklerimizle birbirimizi tamamlıyoruz. Bu nedenle iki kentin işbirliğine çok önem veriyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan ile Bükreş 1 Bölge Belediye Başkanı Chiliman, kardeşlik protokolünü imzaladı. İmza törenine, Romanya’nın İstanbul Başkonsolosu Stefana Greavu ile çok sayıda davetli de katıldı.

İSTANBUL CİHAN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.