Makedonya’da Dini Eğitime İlgi Artıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya Cumhuriyetinde Dinde Ahlak dersi altıncı sınıflarda seçmeli ders olarak okutuluyor. Fakat bu dersin Makedonya çapında tüm sınıflar için zorunlu ders olarak okutulması isteniyor.

Makedonya’nın en büyük iki dini kurumu olan Ortodoks Kilisesi ve İslam Birliği, din eğitiminin okullarda zorunlu bir şekilde okutulması için Dinler Arası İlişkiler Komisyonu aracılığıyla Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı’na istekte bulundu. Bu hareketin amacının çocuklara dini bilgilerin tamamının verilmesi olduğunu ayrıca çocukların kendi dinleri hariç diğer dinleri de tanıması yönünde olduğu belirtildi.

makedonyada_dini_egitime_ilgi_artiyor_h1866

Yapılan açıklamalarda çocukların bu dini derslerle önlerinin açılacağını dinleri konusunda her türlü bilgiye sahip olacakları düşünülüyor. Çocuklar dini terimler, gelenekler ve dini bayramlar hakkında da geniş bilgiye sahip olabilecekler.

Çocukların dini eğitim alma konusunda İslam Birliği daha organize gözüküyor. Müslüman aileler çocuklarını küçük yaştan itibaren Camilere dini eğitim ve kuran kursu için gönderiyorlar. Makedonya Ortodoks Kilisesi de Müslümanların bu hareketini takip ediyor.

Alınan bilgiye göre bu yıl 10.799 öğrenci Dinde Ahlak dersini, 6.834 öğrenci ise Dinleri Tanıma dersini seçmiş.

Makedonya Cumhuriyeti’ndeki okullarda dini eğitim 2008 yılından bu yana semeli ders olarak okutuluyor.


İçeriği Paylaş