TİKA’dan Srebrenitsalı 287 aileye tarım desteği

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna-Hersek’in kalkınmasına destek amacıyla başlattığı “Doğu Bosna Tarımsal Kalkınma Projesi” kapsamında, Bosna’daki savaş sırasında Sırplar tarafından soykırımın işlendiği Srebrenitsa’da topraklarına geri dönen 287 aileye tarla ve bahçe tohumu dağıttı

 

SREBRENİTSA/Balkan Günlüğü

Bosna-Hersek’in kalkınmasına destek amacıyla başlattığı “Doğu Bosna Tarımsal Kalkınma Projesi” kapsamında, Bosna’daki savaş sırasında Sırplar tarafından soykırımın işlendiği Srebrenitsa’da topraklarına geri dönen 287 aileye tarla ve bahçe tohumu dağıttı. TİKA Saray Bosna Koordinatörlüğü, “Doğu Bosna’da Tarımsal Kalkınma Projesi”ne ilk olarak, Temmuz 1995’te 8 binden fazla Boşnak’ın katledildiği Srebrenitsa’dan başladı. Soykırıma maruz kalan Srebrenitsa başta olmak üzere, Doğu Bosna’daki Bratunac, Zvornik, Miliçi, Vlasenica, Rogatica, Vişegrad, Han Pijesak ve Jepa kentlerinde, savaş sırasında yerlerinden edilen ve sonrasında geri dönen toplam 287 aileye, tarımsal destek olarak 23 çeşit tarla ve bahçe tohumu ücretsiz verildi. Srebrenitsa’daki tohum dağıtımına, TİKA Saray Bosna Koordinatörü Zülküf Oruç, Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç ve dernek üyeleri de katıldı. Saray Bosna Koordinatörü Zülküf Oruç, TİKA’nın Bosna-Hersek’te 18 yıldır proje faaliyetleri yürüttüğünü belirtti. Kamuoyunun TİKA’yı çoğunlukla tarihi ve kültürel eserlerin restorasyonuyla tanıdığına işaret eden Oruç, kurumun aynı zamanda gelir getirici, kalkınmaya yönelik projeler de ürettiğini vurguladı, bu kapsamda Doğu Bosna’da Tarımsal Kalkınma Projesi’ni de başlattıklarını bildirdi. Zülküf Oruç, 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşın sonuçlarını en ağır biçimde hisseden bölgelerden biri olan Doğu Bosna’nın aynı zamanda Bosna-Hersek’in geri kalmış bölgelerden de biri olduğunu kaydetti.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.