Bosna Hersekli STK’lar tek platformda birleşti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna savaşı öncesinde yaşadıkları belediyelerde oy kullanabilmeyi isteyenleri temsil eden yaklaşık 30 sivil toplum kuruluşu, ortak platformda hareket edecek. Platformun adı, Bosna Hersek”in bağımsızlık günü olan ”1 Mart” olarak kararlaştırıldı.

Bosna Hersek’te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaş öncesinde yaşadıkları belediyelerde oy kullanma ve diğer haklardan yararlanmak isteyen çoğu Boşnak 30’a yakın sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, tek platformda hareket etmek için Saraybosna’da anlaşma imzaladı. Yaklaşık 30 sivil toplum kuruluşunun temsilcilerinin imzaladığı ortak platform anlaşması, Bosna savaşının ardından kurulan Bosna Sırp Cumhuriyeti’ne geri dönüşleri, burada temel vatandaşlık haklarından yararlanılmasını hedefliyor. Platformun adı, Bosna Hersek”in bağımsızlık günü olan ”1 Mart” olarak kararlaştırıldı. Platformun başkanlığına Saraybosna Kantonu’nun eski Bilim ve Eğitim Bakanı Emir Sulyagiç, seçildi.
Sulyagiç, platformun bir amacının da 2014 yılında Bosna Hersek’te yapılacak genel seçimlerde, özellikle savaş esnasında Doğu Bosna’dan sürülen Boşnaklar’ın oy kullanma hakkından yararlanması için kampanya başlatılması olduğunu ifade etti. Sulyagiç, ”Böylece entite ve devlet düzeyinde yeterli milletvekili sandalyesini Boşnakların kazanacağını, bu şekilde Bosna Hersek’in AB entegrasyonu konusundaki bariyerleri kaldıracak anayasa değişikliklerine izin verileceği düşünüyorum” diye konuştu.

SARAYBOSNA/Balkan Günlüğü


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.