Borisov, Rusya Federasyonu Başbakanı ile görüştü

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakanlık Basın Merkezinden verilen bilgiye göre Başbakan Boyko Borisov ve Rusya Federasyonu Başbakanı Dimitri Medvedev, bu yıl Avrupa Birliği’nin (AB) ev sahipliğinde Brüksel’de gerçekleştirilen 12. Asya-Avrupa (ASEM) Zirvesi kapsamında bir araya geldiler.

İki ülkenin devlet başkanları arasındaki görüşmede enerji ve turizm alanında Bulgaristan ile Rusya arasındaki ortaklığın güçlendirilmesi konuları ele alındı.

Borisov, Medvedev’i Balkan Doğal Gaz Dağıtım Merkezi’nin Yunanistan’daki doğal gaz terminalinden ve Karadeniz’den yanı sıra Karadeniz’in derin sularında Bulgaristan’a ait özel ekonomik bölgede bulunan “Blok 1-21 Han Asparuh” bölgesinde sondajlı petrol ve doğal gaz arama çalışmaları yapılmasına yönelik sunduğu fırsatlar konusunda bilgilendirdi.

Başbakan Borisov,” Balkan Doğal Gaz Dağıtım Merkezi’ne birçok yönden doğal gaz getirilmesi imkanına sahip olacağız” dedi.

Borisov ve Medvedev, bu yıl ülkemizi ziyaret eden Rus turistlerin sayısında artış olduğunu kaydettiler. Borisov,”Rus turistler tekrar Bulgaristan’a gelmeye başladı. Turizm Karma Komisyonu, Ekim ayında Moskova’da çalışma yapacak” diye yorum yaptı.

İki ülkenin devlet başkanları, son yıllarda ticari ve ekonomik alanda ikili işbirliğinin yoğunlaşmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş