Borisov ASEM Zirvesi’nde: Bulgaristan, Balkanlarda bağlantıları güçlendirmek için aktif olarak çalışıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Boyko Borisov, bu yıl Avrupa Birliği’nin (AB) ev sahipliğinde Brüksel’de gerçekleştirilen 12. Asya-Avrupa (ASEM) Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ”Bulgaristan, Balkan ülkeleri arasındaki bağlantıları güçlendirmek için aktif olarak çalışıyor” diye kaydetti.

Borisov, söz konusu bağlantıların bu yılın ilk yarısında Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığının kilit önceliklerinden biri olduğunu anımsattı. Başbakan, ülkemizin en önemli başarılarından birinin, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifinin dikkat odağına dönüşmesi olduğuna işaret etti.

Başbakan, ”Sofya’da yapılan AB-Batı Balkanlar Zirvesi’nde kabul edilen deklarasyonda ulaşım, enerji, dijital, ekonomi alanlarında ve ülke halkları arasında olmak üzere tüm alanlarda bağlantı konusunda işbirliğinin önemi vurguladın” diye ekledi.

Borisov, “Avrupa-Asya bağlantısına yönelik yeni kapsamlı AB stratejisi, Asya ortaklarımızla etkileşim için mükemmel bir temel oluşturuyor” diye belirtti. Başbakan, son yıllarda Bulgaristan’ın istihdam, finans, sürdürülebilir kalkınma, insan hakları, kültür, eğitim gibi kilit alanlarda Avrupa ve Asya arasındaki bağlantıları güçlendirmeye yönelik inisyatiflerde bulunarak ASEM çerçevesinde taahhütlerini önemli ölçüde artırdığını vurguladı. Borisov,” Sadece bu yılın ilk yarısında Bulgaristan, kültür ve finans bakanları düzeyinde iki ASEM toplantısına ev sahipliği yaptı” dedi. Başbakan, ayrıca ülkemizin iki kıta arasındaki işbirliğini ve karşılıklı güveni arttırmaya yardımcı olduğu için ASEM toplantılarına değer verdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş