Erken genel seçimler, 28 Eylül-12 Ekim 2014 tarihleri arasında

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Milli Güvenlik Danışma Kurulu’nun olağanüstü toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, “Erken Genel Seçimler’in yapılacağı tarih 28 Eylül-12 Ekim 2014 tarihleri arasında yapılacak” diye bildirdi.

Cumhurbaşkanı, “Siyasi istikrara aşamalı geçiş yapılması gerekliliğinden dolayı uzlaşmaya varıldı” dedi.

Plevneliev, “Milli Güvenlik Danışma Kurulu üyeleri olan Parlamento’daki siyasi parti temsilcileri, ülkenin siyasi durumunu ele aldılar ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Seçimleri’nin hükümetin derin ve kapsamlı reformlar gerçekleştirmesi için gücüne güç katmadığını ve meşruluk kazandırmadığını rapor ettiler. Bununla birlikte Avrupa Parlamentosu Milletvekili Seçimleri’nin bir alternatif oluşturmaması nedeniyle siyasi istikrara aşamalı geçiş yapılması gerekliliğinden dolayı uzlaşmaya varıldı. Ayrıca 28 Eylül-12 Ekim 2014 tarihleri arasından erken seçim tarihi belirlenmesi için uzlaşmaya varılmasına yönelik siyasi partiler arasında istişare yapılmasına ihtiyaç duyulduğu konusunda anlaştılar” diye kaydetti.

Belirtilen döneme göre erken genel seçimlerin yapılacağı tarih, pazar günlerine denk gelen 28 Eylül, 5 Ekim veya 12 Ekim 2014 tarihlerinden biri olacak.
Kırcaali Haber
Cumhurbaşkanı, toplantıda katılımcıların uzlaşmaya vardıkları diğer dört maddeyi de açıkladı. Bu maddelerin, Parlamento’nun ve iktidarın gündemine öncelikli olarak alınacak konular, 2014-2020 döneminde Avrupa Birliği’nin yapısal fonlarından sağlanacak mali desteği belirleyecek Bulgaristan’ın ortaklık sözleşmesinin tamamlanması sürecinin hızlandırılması, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği Komiserini aday göstermesine ilişkin belli başlı kurallar belirlenmesi ve dürüst ve özgür seçim ortamı yaratılacağının garanti edilmesiyle ilgili olduğu açıklandı.


İçeriği Paylaş