Başbakan Borisov, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El – Nahyan ile görüştü

Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Boyko Borisov, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) resmi ziyarette bulunuyor. Başbakan Borisov’un Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed El -Nahyan ile görüşmesinde temel konu ikili iş birliğini ilerletme fırsatları oldu.

Başbakan Borisov, yılın başında Bulgaristan ve BAE’nin Abu Dabi ve Sofya kentlerinde büyükelçilikler açmasının yanı sıra ülkemizin BAE ile ikili ilişkilerinin tarihinde bu seviyede ilk ziyaret olan federal monarşiye şu anki ziyareti gibi bu yönde yapılan gerçek adımları olumlu olarak nitelendirdi. Başbakan’ın ifadesine göre her iki başkentte daimi diplomatik temsilcilikler var olduğuna göre daha verimli işbirliği için önkoşullar yaratmak için siyasi diyalogu daha da geliştirmek önemlidir.

Başbakan Borisov, özellikle kullanılmayan ciddi bir potansiyelin bulunduğunu söylediği ticaret ve ekonomik bağların ve yatırımın geliştirilmesine vurgu yaptı. Borisov, Hükümetler arası Ortak Ekonomik İş birliği Komitesinin daha yoğun çalışmaları ile iyi fırsatların sağlanabileceğine dikkat çekti. Başbakan, hükümetin bilinçli bir şekilde çalıştığı ülkemizdeki olumlu iş ortamına dikkat çekerek, yüksek teknolojilerin ve yeniliklerin başarılı iş birliğinin geliştirilmesi için umut verici bir alan olduğunu belirtti. Ülkemizin bir takım başka avantajlara sahip olduğunu vurgulayan Başbakan, buna ek olarak BAE’nin son yıllarda Batı Balkanlar’a yönelik Bulgaristan’ın da fırsatlar sunduğu alanlara yatırım ilgisi gösterdiğini kaydetti.

Şeyh Muhammed bin Zayed El –Nahyan,”Bütün kalbimle iki ülkemiz arasındaki ilişkilerin gelişmesini ve güçlendirilmesini istiyorum” diye kaydetti. Abu Dabi Veliaht Prensi, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığına ilgi gösterdi. Ülkemizin Batı Balkan ülkelerinin kalkınma umutlarının Avrupa gündemine taşıma kararını vurgulayan Borisov, Şeyh Muhammed bin Zayed El –Nahyan’a mayıs ayında Sofya’da gerçekleştirilen Batı Balkanlar-AB Zirvesi’nde imzalanan bildirinin odak noktaları hakkında bilgi verdi. Bu bildiri ile tüm AB ülkeleri Batı Balkan ülkelerinin AB üyelik perspektifini desteklediğini doğruladı. Başbakan, Balkan ülkelerinde halkların farklı etnik gruplardan oluştuğunu, ülkemizin etnik hoşgörü örneği olduğunun altını çizdi.

Şeyh Muhammed bin Zayed El – Nahyan, ayrıca ekonomi, tarım, inşaat, teknoloji ve askeri sanayi alanlarında stratejik çıkarlara dikkat çekti. Abu Dabi Veliaht Prensi, Başbakan Borisov’un diğer Balkan ülkeleriyle müzakere ettiği ulaşım koridorlarına da özel ilgi gösterdi. Borisov, bölgedeki ulaşım koridorları konusu da dahil olmak üzere bölgenin kalkınmasıyla ilgili konuları görüşmek üzere kasım ayı başlarında Bulgaristan’da Bulgaristan, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin düzenleneceğini söyledi.

Başbakan’ın ifadesine göre Bulgaristan ve BAE, bölgelerindeki stratejik konumlarının tüm avantajlarını kullanmalı ve sırasıyla Avrupa ve Körfez’e yatırım ve ihracat niyetlerini gerçekleştirmek için birbiri için kapı rolünü üstlenmelidir. Başbakan ayrıca Bulgaristan’ın güvenlik gibi önemli bir alanda BAE ile etkili bir ortaklık kurmaya ilgi gösterdiğini de doğruladı.

Abu Dabi Veliaht Prensi, Bulgaristan’ı ziyaret etmek istediğini dile getirdi. Şeyh Muhammed bin Zayed El – Nahyan’a misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden Borisov, “Bulgaristan milli marşını burada duyup Bulgaristan halkı adına sizi selamlamaktan şeref duydum” diye ekledi.

Borisov’un başkanlığındaki heyette Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ve Maliye Bakanı Vladislav Goranov yer alıyor.

Borisov’un BAE’ye resmi ziyareti, bu ülke ile ikili ilişkilerinin tarihinde bu seviyede ilk ziyarettir.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş