Bulgaristan’ın nüfusunda ciddi azalma bekleniyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Birleşmiş Milletler Örgütü (BM) Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) raporuna göre Bulgaristan, önümüzdeki yıllarda nüfusunda ciddi bir azalma beklenen ülkelerden biridir.

Demografik krizin büyümesi ve Bulgaristan’ın nüfusunun daha 2020 yılında 7 milyonun altına düşmesi bekleniyor. Yapılan araştırmaya göre 2035 ve 2040 yılları arasında ülkenin nüfusu 6 milyona düşecek, 2040 yılına kadar ise Bulgar asıllı vatandaşların sayısı 5 milyondan fazla olmayacak.

Raporda belirtilen orta vadeli tahminlere göre 2100 yılına doğru Bulgaristan’ın nüfusu 3,85 milyon kişi olacak, en karamsar tahminlere göre ise aynı tarihe doğru Bulgaristan’ın nüfusu ancak 2,8 milyon kişi olacak. İyimser tahminlere göre gelecek asrın başında ülkenin nüfusu 4,9 milyon kişi olacak.

Son verilere göre dünya nüfusu 7,6 milyar kişidir. BM’in geçen hafta yayınladığı rapora göre 2050 yılına doğru dünya nüfusu 9,8 milyar kişiye, 2100 yılına doğru ise 11,2 milyar kişiye ulaşacak.

2025 yılına kadar Hindistan’ın nüfus sayısının Çin’in nüfus sayısını geçmesi ve Hindistan’ın dünyada en kalabalık ülke olması bekleniyor.

BM’in yaptığı araştırma sonuçlarına göre 2050 yılına doğru dünyada en kalabalık ülkeler listesinin ön sıralarında Nijerya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Endonezya, Pakistan, Brezilya ve başka ülkeler bulunacak.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş