Sırbistan’a da ‘Çocuk Yapın’ Tavsiyesi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç “Yılda 70 bin bebek dünyaya geliyor, 110 bin vatandaşımız ölüyor. Daha çok çocuğa ihtiyacımız var. Yoksa ülkemiz yok olacak” dedi.

Daçiç, ülkesindeki nüfus artış oranının ciddi şekilde düştüğünü, yılda ortalama 70 bin bebek dünyaya gelirken 110 bin Sırp vatandaşının hayatını kaybettiğini belirterek, “Daha çok çocuğa ihtiyacımız var, aksi takdirde ülkemiz yok olmaya mahkum olacak” dedi.

Başkent Belgrad’da geleneksel “Açık Kalp Caddesi” etkinliği düzenlendi. Belgrad’daki Svetogorska Caddesinde yapılan etkinlik bu yıl, Belgrad’daki doğum evlerine yardım amaçlı “Bebekler İçin Mücadele” adlı kampanya altında gerçekleştirildi. Etkinliğe, Başbakan İvitsa Daçiç’in yanı sıra, B92 Fonu Başkanı Veran Matiç, Belgrad Kent Meclisi Başkanı Aleksandar Antiç ve çok sayıda davetli katıldı.

Başbakan İvitsa Daçiç, burada yaptığı konuşmada, ülkede doğum oranının çok düşük olduğunu, bu yüzden azalan nüfus sorunuyla mücadele etmek zorunda olduklarını belirtti.

Teşvik çalışmaları yapılıyor

Daçiç, “Sırbistan’da bir yılda ortalama 70 bin bebek dünyaya geliyor, 110 bin insanımız da ölüyor. Bu nedenle Sırbistan nüfusu her yıl 40 bin kişi azalıyor. Daha çok çocuğa ihtiyacımız var, aksi takdirde ülkemiz yavaş yavaş ölmeye, yok olmaya mahkum olacak” diye konuştu.

Ailelerin çok çocuk yapması için teşvikinin önemli olduğuna işaret eden Daçiç, hükümet olarak bu konuda çalışma yapacaklarını açıkladı.

Belgrad Kent Meclis Başkanı Aleksandar Antiç de Belgrad’da doğum oranını artırmak için teşvik konusunda çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “Çalışmayan ya da maddi durumu iyi olmayan doğum yapmış kadınlara bebek paketi veriyoruz” dedi. Bunun dışında ailelere daha çok çocuk yapmaları için bazı desteklerde bulunduklarını ifade eden Antiç, bu konudaki masrafların 10 milyon avro civarında olduğunu belirtti.

Nüfus 7 milyona geriledi

“Bebekler İçin Mücadele” kampanyası çerçevesinde başkentin merkezinde kurulan stantlarda, hediyelik eşyaların yanı sıra bebeklerin kalp atışlarını sayan CTG cihazı da satılıyor. Kampanyadan elde edilen gelirin, kimsesiz çocuklar yararına kullanılacağı kaydedildi.

Sırbistan’da Ekim 2011′de yapılan nüfus sayımının resmi sonuçlarına göre, ülke nüfusu 2002 yılına oranla yaklaşık 300 bin kişi azalarak 7 milyon 186 bine geriledi.

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.