Bulgaristan, avroyu para birimi olarak kabul etmesine yönelik ulusal plan hazırlıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Maliye Bakanı Kiril Ananiev, Euromoney adlı kuruluş tarafından düzenlenen Merkez ve Doğu Avrupa Forumu’nda yaptığı konuşmasında, “Ülkede para birimi olarak avronun başarılı bir şekilde yürürlüğe konulması için Bulgaristan yetkilileri ve işletmeleri tarafından yapılması gereken faaliyetlerin ayrıntılı olarak anlatılacağı, Bulgaristan’ın avroyu para birimi olarak kabul etmesine yönelik bir ulusal plan hazırlanıyor” diye kaydetti.

Ananiev, ülkenin Avro Bölgesine başarılı bir şekilde üye olabilmesi için leva cinsinden ödemelerden avro cinsinden ödemelere sorunsuz ve hızlı bir geçiş yapıla bilinmesi için tüm ticari kuruluşlar ve topluma yönelik iyi bir hazırlık yapılması da gerektiğini sözlerine ekledi.

Bakan, hükümetin ve Bulgaristan Merkez Bankasının 2024’te Avro Bölgesine katılma beklentilerini bir kez daha teyit etti. Ananiev’in ifadesine göre, pandeminin ağır sosyo-ekonomik sonuçlarına rağmen Bulgaristan’ın Euro Bölgesi’nin bekleme odası olarak da bilinen ERM II Döviz Kuru Mekanizmasında kalış süresini uzatan bir faktör olmayacak.

Bakanın ifadesine göre, nominal yakınlaşma kriterlerinin uygulanması ve Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu’nun 2020 yakınsama raporlarında yer alan uygunsuzlukların giderilmesi için önlemlerin benimsenmesi de hazırlık faaliyetlerinin önemli bir yönü.

Ananiev, “Zaman sınırını ve ERM II’de minimum kalış süresine uymak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Şu anda üstlenilen taahhütlerin hiçbirinin yerine getirilmediğine dair ciddi bir işaret yok. Elbette Maastrich kriterlerinin uygulanması, Euro Bölgesi ülkelerinin oluşturduğu dinamik parametrelere göre göreceli, çünkü mevcut güvensiz ortamda tahmin edilebilir olması zor” diye belirtti.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş