Türkiye’deki eski göçmenlere vize kolaylığı teklifi kabul edilmedi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

HÖH’ün eski göçmenlere yönelik vize uygulamasında kolaylık sağlansın teklifi mecliste kabul edilmedi.
Parlamento, Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) tarafından sunulan ve Bulgaristan Vatanadaşlık Kanunu’nda değişiklik öngören teklifi kabul etmedi.
28 ‘evet’, 40 ‘çekimser’  ve  51 ‘hayır’ oyuyla  önceki yıllarda Bulgaristan’dan göç nedeniyle vatandaşlığını kaybetmiş ebeveynlerin çocuklarına vize uygulamasında kolaylık sağlanması yönündeki HÖH önerisi çoğunluk tarafından kabul edilmedi.
Aynı şekilde HÖH’ün vatandaşlığını kaybetmiş eski Bulgaristan’dan göçmenlerinin vatandaşlığını tekrar geri kazanabilmeleri için yasada gerekli değişiklikler yapılması isteği de kabul görmedi.
İlgili yasa için sözkonusu teklifi sunan HÖH milletvekili Çetin Kazak, göç nedeniyle vatandaşlığını kaybetmiş eski göçmenlerin Adalet Bakanlığı’na verecekleri bir dilekçeyle geri verilmesi gerektiğini belirtti. Milletvekili Lütvi Mestan ise mevcut yasaların ayrımcılık içerdiğini kaydederek, ‘bulgar ırkından olmayan’ kriterleri çerçevesinde ayrımcılığa izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

AJANS BG


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.