Bulgaristan’da 5 milletvekili sorgulanıyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

İlk oturumunu 25 Mayıs’ta yapan Bulgaristan’ın 42. Dönem Parlamentosu’nda 5 milletvekilinin daha önce işledikleri çeşitli suçlardan dolayı sorgulandığı açıklandı.

Hakkındaki soruşturma işlemleri kolaylaştırmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine dokunulmazlığının kaldırılmasını gönüllü olarak talep eden milletvekili sayısı 2’ye çıktı. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu hükümet ortağı Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi milletvekili Petar Angelov (35), kendi dokunulmazlığından vazgeçtiğini bildirdi.

Angelov, 2012 Ocak’tan bu yana örgütlü bir suç şebekesine katılmak ve 2 milyon avroyu aşan vergi kaçakçılığında bulunmaktan soruşturuluyor. Soruşturmayla ilgili şimdiye kadar 40’ı aşkın tanığın ifadesi alınmıştı. Angelov’un hakkındaki soruşturma, 12 Mayıs’ta yapılan seçimde milletvekili adayı olarak kavuştuğu dokunulmazlığı nedeniyle bir süre için durdurulmuştu. HÖH Genel Başkan Yardımcısı Kamen Kostadinov, soruşturmanın içeriği konusunda yorum yapmadan Angelov’un dokunulmazlığının iptaliyle ilgili kararını kendine ait olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet Başsavcısı Sotir Tsatsarov, parlamento seçimlerinin ardından eski İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tsvetan Tsvetanov’un da dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etmişti.

Tsvetanov, soruşturma sonucu ortaya çıkarılan, devletin teknolojik potansiyelini kullanarak, ünlü bankacı, iş adamı ve politikacıları dinleme sisteminden sorumlu olarak soruşturuluyor. Başsavcılığını açıklamasında göre Tsvetanov, ülkede yankı uyandıran “telekulak” skandalına karışmaktan suçlu bulunması durumunda 8 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Tsvetan Tsvetanov’un kefalet karşılığı serbest kalarak tutuksuz yargılanması bekleniyor.

Sofya il savcısı Evgeni Dikov da basına yaptığı açıklamada, soruşturmaları çeşitli aşamalarda bulunan, adlarını açıklamadığı diğer 3 milletvekillerin hakkında toplanacak bilgilere göre dokunulmazlıklarının kaldırılması talep edilebileceğini ifade etti.

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.