Birleşik Arap Emirlikleri Sırbistan’da toprak alıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sırbistan yönetimi yabancı sermaye arayışında Orta Doğu ülkelerine kapılarını açıyor. BAE veliaht prensi ile hükümet ortak tarım işine girecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi (BAE) Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan Sırbistan’da büyük yatırımlar planlıyor. Sırbistan yönetiminin davetlisi olarak Belgrad’da temaslarda bulunan prensin, tarım alanında en az 200 milyon euro yatırım yapacağı bildirildi.

Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vuciç ile Ekonomi ve Maliye Bakanı Mlacan Dinkiç’in üç ay önceki Abu Dabi ziyareti sırasında varılan anlaşmaların, El Nahyan’ın üç günlük ziyareti sırasında somutlaştırıldığı kaydedildi. Buna göre, Prens Nahyan’a ait Al Dahra şirketi Sırbistan’daki 9 bin hektarlık arazide tarım yapacak. Sırp hükümetine ait arazilerde, Sırbistan küçük bir hisseyle ortak kalacak.

BAE’nin anlaşmalar kapsamında toplam 14 bin hektar ekilebilir arazi kiralaması planlanmakta. Abu Dabi Kalkınma Fonu da, Sırbistan’daki sulama altyapısı çalışmalarına bağışta bulunacak.

BAE veliaht prensinin aralarında NORA ve ATLAS roket sistemleri de olan askeri teknolojilerin geliştirilmesi için 150 milyon euro yatırım planladığı, Sırbistan’dan silah ihracatına hazırlandığı da iddia ediliyor.

http://www.dunyabulteni.net


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.