KOSOVA’DA TÜRK DİLİNDE GAZETE BASILDI

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova’da uzun yıllar sonra ilk kez Türk dilinde gazete basıldı. Evlad-ı Fatihan adıyla çıkan gazetede siyasetten, kültüre, güncel konulardan analizle kadar her haber bulunuyor.

10 sayfadan oluşan gazetede Kosova’nın yanı sıra Türkiye’deki gelişmelere de yer veriliyor. Türk Kültürü ve Medya Assosiyasyonu Derneği çatısı altında çıkan gazete, 2 hafta da bir yayınlanacak.

Konuyla ilgili DHA’ya konuşan Evlad-ı Fatihan gazetesi editörü Reyhan Süleyman, gazetenin bağımsız kalması için hiçbir yerden maddi destek almayacaklarını söyledi.

Süleyman, gazeteyi çıkarmalarındaki en büyük amacın, Kosova’da son yıllarda yazılı bir gazete çıkmayışı olduğunu söyledi.

Eski Yugoslavya döneminde Kosova’da uzun yıllar devlet desteğiyle ‘Tan’ isimli Türkçe gazete çıkıyordu. Ancak 1999 yılından sonra Kosova’nın Sırbistan’dan ayrılmasıyla bu gazete basımı durdu. Bu boşluğun giderilmesi için 1999 yılında Mehmet Bütüç’ün yönetiminde Kosova Türk Medyası kurulmuş ve ‘Yeni Dönem’ isimli yeni bir gazete çıkmaya başlamıştı. Haftada bir basımdan çıkan gazetede; Kosova’da yaşayan Türk halkının siyasi ve kültürel gelişimine yer verirken sorunları da satırlarına taşıyordu. Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle çıkan gazete Kosova geneline dağıtılıyordu. 2008 yılında TİKA’nın desteğini kesmesiyle birlikte 8 yıl boyunca Kosova’da yaşayan Türk halkının sorunlarını gündeme getiren gazetenin basımına da son verilmiş oldu./E.Tabak/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.