Başbakan Yardımcısı Nikolova: Bulgaristan ve Türkiye Balkanlar’da Harika Bir İşbirliği Örneği

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile makamında yaptığı görüşmede, “Bulgaristan ve Türkiye, Balkanlar’da harika bir işbirliği örneğidir. Üzerimize çullanan salgın tehlikesini küçümsememekle birlikte sınırlarımızdan vatandaşların, malların ve hizmetlerin akışını kolaylaştırmamız gerekmektedir” diye kaydetti.

Bakan Nikolova, İzmir’de meydana gelen yıkıcı depremde can ve mal kayıpları için taziyelerini dile getirdi ve Büyükelçiye olası bir yardım ve destek çağrısına cevap vermek için Bulgaristan hükümetinin mümkün olan her şeyi yapacağına dair güvence verdi.

Başbakan Yardımcısı ayrıca, iki ülke arasında daha yoğun iletişimin, fikir alışverişinin ve iyi uygulama değişiminin mevcut gerçeklikte tamamen makul olduğunu söyledi. Nikolova, hem ulusal hem de bölgesel düzeyde turizmi ve ekonomiyi desteklemeye devam edilmesinin kendisi için çok önemli olduğunu açıkladı.

Bakan ayrıca, geçen ay İstanbul’a yaptığı çalışma ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ziyaretin sonucunda Bulgaristan ile Türkiye arasındaki işbirliğini güçlendirmeye yönelik birkaç girişimlerde bulunulacağını belirten Nikolova, bunlar arasında iki ülkenin en önemli turizm ve ekonomi kuruluşları arasındaki sanal iş forumunun öne çıktığını ifade etti.

Büyükelçi Sekizkök de Bakan Nikolova’nın ziyaretinin çok verimli geçtiğini doğruladı. Türk tarafının ikili ilişkileri genişletme ve geliştirme iradesi ve arzusuna sahip olduğunu söyleyen Sekizkök, karşılaştıkları zorluklar karşısında Bulgaristan’ın çok önemli bir dost ve ortak olduğunu da sözlerine ekledi.

Büyükelçi, “Depremden hemen sonra Türkiye’ye ne kadar iyi bir dost olduğunuzu gösterdiniz. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, taziyelerini ve ihtiyaç halinde yardıma hazır olduklarını ifade eden ilk başbakanlardan biri oldu. Bu da bizim için çok önemli” dedi.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş