Geçerliliği 31 Ocak’ta sona eren kimlik belgelerine ek süre verildi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Önlemler ve Eylemler Hakkında Kanun’da değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi ikinci okumada Meclis Genel Kurulunda kabul edildi. Kanun teklifi, olağanüstü salgın durumu nedeniyle geçerliliği 31 Ocak 2021 tarihinde sona eren kimlik belgeleri için de 6 aylık ek süre tanınmasını öngörüyor.

Kanun değişikliği, olağanüstü salgın durumunda kimlik belgelerinin yenilenmesinin önlenmesi amacıyla yapıldı. Bu yılın sonunda ve gelecek yılın başında çok sayıda kimlik kartı ve pasaportun süresi doluyor. Bu karar ile geçerliliği 31 Ocak’ta sona eren kimlik belgelerine ek süre verilerek, pasaport şubeleri önünde kalabalıkların ve uzun kuyrukların oluşmasının önlenmesi amaçlanıyor.

Bu karar, geçerliliği 31 Ocak’ta sona eren kimlik belgelerinin 2 Ağustos 2021’e kadar geçerli olacağı anlamına geliyor. Kimlik belgelerinin geçerlilik süresi uzatılan Bulgaristan vatandaşları, salgın koşullarında ikamet ettikleri ülkeden çıkış yaparak Bulgaristan’a dönebilecekler.

Ayrıca ülke topraklarına yasal yollarla giriş yapan yabancıların, kimlik belgesinin geçerlilik süresinin uzatılması ve nihai varış ülkesine transit geçiş sağlanması şartıyla Bulgaristan’dan ayrılabilmeleri öngörülmekte. Değişiklikler ayrıca, salgın durumunun kötüleşmesi halinde yargı kurumu yöneticilerinin açık duruşmaları 14 günü geçmemek üzere bir defaya mahsus olarak ara vermelerine ve ertelenmelerine imkan tanımakta.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş