Azınlık bölgelerindeki milletvekili sayısı düşürülüyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

“Kapital’a” göre, önümüzdeki günlerde Bulgaristan Merkez Seçim Kurulu’nun(MSK) mevcut durumu değiştirecek olan yeni bir kararla çıkması bekleniyor ve buna göre 31 seçim bölgesinin çıkardığı milletvekili sayısında değişikliye gidiliyor.

Bu karara temel olarak 2011 yılında yapılan son nüfus sayımı gösteriliyor ve bu sayıya sadece seçmenler dâhil olmuyor, yeni doğanlarda da dâhil oluyor.

Bu yeni dağılım toplam 31 seçim bölgesinden 21’ini etkileyecek.

Bu şekilde toplam 240 milletvekilinden oluşan Millet Meclisinin 104 temsilcisi Sofya, Plovdiv, Varna, Burgas ve Stara Zagora illerini temsil edecek.

Sofya – şehir seçim bölgesinin milletvekili sayısı toplam 8 mebus ile artarak 42’ye çıkacak ve böylelikle Millet Meclisinin altıda biri onlardan oluşacak.

Burgas ve Varna illerindeki sayı ikişer milletvekiliyle artacak. Sliven, Gabrovo, Pernik ve Yambol’da illerinde bu sayı ise birer milletvekiliyle azalacak.

Tırgovişte, Smolyan, Silistra ve Razgrad gibi azınlık bölgelerinde, zaten az olan milletvekili sayısı, 5’ten 4’e gerileyecek.

Kırcaali ilinde bir değişiklik olacağı öngörülmüyor.

haber.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.