Balkanlar, Avrupa’nın barış havzası olmalı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya’nın bağımsızlığının 20. yıldönümünde bu ülkeye giden Başbakan Tayyip Erdoğan, dün katıldığı programlarda halkın sevgi gösterileriyle karşılandı.
Başkent Üsküp’te Balkan Üniversitesi’nde konuşan Erdoğan, büyük acıların yaşandığı Balkanlar’da barış ikliminin yakalandığına dikkat çekti. “Balkanlar’ı Avrupa’nın kıyısında değil, kalbinde bir barış ve refah havzası olarak görmek istiyoruz.” dedi. Cuma namazını Kalkandelen’deki tarihî Alaca Camii’nde kılan Başbakan, ardından caminin yanında onarımı tamamlanan kız Kur’an kursunun açılışını yaptı. Konuşmasında ise camilerin etnik grupların değil, tüm Müslümanların ortak yeri olduğunu vurguladı: “Arap’ın, Acem’in camisi farklı olamaz. Hepsi aynı kıbleye dönüyor.”Başbakan Erdoğan, Üsküp’teki temasları sırasında, siyasî yasaklıyken ziyaret ettiği tarihî Mustafa Paşa Camii’nde incelemelerde bulundu.Daha önce imzaladığı ve duygu yüklü ifadeler yazdığı anı defterine bir kez daha not düşen Erdoğan, emeği geçenleri tebrik etti. Osmanlı Veziri Mustafa Paşa tarafından 1492’de yaptırılan ve Üsküp’teki en önemli Osmanlı eseri olarak gösterilen camiyi Başbakan Erdoğan siyasî yasaklı olduğu 16 Haziran 2000 tarihinde ziyaret etmişti. Erdoğan, caminin anı defterine duygularını şöyle yazmıştı: “Türkiye’den 27 kişilik özel bir heyetle Makedonya’ya geldik. Tarihimizi gördük. Tarihimizin geçmişten geleceğe taşıyıcısı mümin kardeşlerimizi gördük. Heyecanımız sonsuz. Sevdamız sonsuz. Hele hele cuma namazındaki hazzımızın ifadesi zor. Allah ibadetlerimizi kabul etsin. Ya Rab! Birliğimizi beraberliğimizi ziyade eyle! Gücümüzü ziyade eyle! Mazlumlara yardım eyle! Ya Rab! Bizi yalnız koyma! Bu muhteşem eserin banilerine rahmet eyle! Yaşatanlara güç lütfeyle…” Başbakan, gezisi sırasında Türk ve Arnavutların yaşadığı Vrapçişte köyünü de ziyaret etti. Burada TİKA tarafından yaptırılan 24 derslikli okul binasınını açılışını yapan Erdoğan, köy halkından üç çocuk istedi. Vrapçişteliler ise “Beş, beş” diye tempo tuttu. Erdoğan da, bunun üzerine şu karşılığı verdi: “O daha iyiymiş. Atalarımız 8, 10, 15 çocuk yapıyormuş. Daha iyi oluyordu.”

Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.