Kosova’da Olağanüstü Hal İlanı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

 

Kosova’nın kuzeyinde son 24 saat içinde meydana gelen gelişmelerin etnik çatışmaya yol açabileceği gerekçesiyle, Kfor komutanı general Ehrad Bühtler, Kosova’nın kuzeyinde savaştan sonra ilk kez olağanüstü hal ilan etti. Gelişmelerle ilgili Kosova televizyonuna telefon aracılığıyla açıklamada bulunan Kfor komutanı Ehrad Bühtler, 1 numaralı sınır kapısında meydana gelen terör saldırı nedeniyle üzüntüsünü dile getirirken, Kfor bu saten itibaren en küçük olaylara dahi göz yummayacağığını ve hemen harekete geçeceğini bildirdi. Bühtler, bu konuda Sırbistan başkanı Boris Tadiç’le de konuştuğunu ve olaylardan Sırbistan’ın uzak durması telebinde bulduğunu da söyledi.
Generel Bühtler , B.M –nin 1244 kararı gereğince Kosova sınırlarını korumak ve çatışmaları engelemek hakına sahip olduğunu vurgularken, “Sırp liderleriyle konuştuğum halde barikatları çekmek istemiyolar, terör saldırılarında bulunuyorlar, hatta Kfor helikopterlerine bugün ateş açtılar. Buna müsade etmeyeceğim. Bu gece saat 00.00’da
Kosova’nın kuzeyinde olağanüstü hal ilan ettim. Mitroviça’yı ikiye bölen köprü sat 00.00’dan sonra ulaşıma kapanacak, yarından itibaren tüm yollardan barikatları kaldıracağız” dedi.

Öte yandan Sırp liderler, Mitroviça’nın Sırp bölümünde Sırpların bugünden itibaren dükkanların kepeklerini kapatarak olası gelişmeler için hazırlanacaklarını bildirdi. Mitroviça’nın Boşnak mahallesinde yaşayan Arnavut ve Türklerin evlerini Sırpların sürekli kontrol etmesi nedeniyle Aranavut ve Türkler dün akşam olduğu gibi bu gece de Mitroviçanın müslüman bölümüne geçiyor. Olağanüstü halin ilan edilmesine karşın gece boyunca Sırp bölgesinden silah seslerinin kesintiz bir şekilde duyulduğu bildirildi.

TURAN KASAP – KOSOVA – DHA


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.