Halkın çıkarlarına cevap verebilmek için aday oldum

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

53 üyeli İnisiyatif Komitesi tarafından Lyubomir Hristov ile birlikte cumhurbaşkanlığına aday olan Meglena Kuneva, herhangi bir partinin ideolojilerine bağlı kalmamak için bir partiden aday olmadığını açıkladı. İktidarın cumhurbaşkanı olmayı istemezken, muhalefetin de cumhurbaşkanı olmak istemeyen Kuneva, halkın sözüne daha fazla imkan verilmesi gerektiğini savunuyor.

Yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine Sivil Toplum Komitesi’nden aday olan Meglena Kuneva, halkın sesine daha fazla imkan vermek ve haklarını koruyabilmek amacıyla aday olduğunu söyledi. Kuneva, 53 üyeli İnisiyatif Komitesi tarafından Lyubomir Hristov ile birlikte cumhurbaşkanlığına aday oldu. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Kuneva, herhangi bir partinin ideolojilerine bağlı kalmamak için bir partiden aday olmadığını da aktardı.

Bulgaristan’ın ilk AB Komiseri olan Kuneva, sivil toplumun gelişmesine gerek duyulduğu ve bunun ülkedeki siyasi toprağı zenginleştireceğini gördüğü için bağımsız aday olduğunu vurguladı. Kuneva, Bulgaristan’da, Avrupa’da ve dünyada daha iyi değişiklikler için verebileceği her şeyi verdiğini ve vermeye devam edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığına iki önemli sebepten dolayı aday olduğunu aktaran Kuneva, bu sebeplerden birisinin, bu şekilde güçlü toplum çıkarlarına cevap verebileceğine inanması, ikincisinin de bazı hakların çiğnenmesi olduğunu söyledi. Toplumun beklentilerini, toplum ile görüşme yapmadan karşılamaya çalışmanın gerçekçi olmadığını kaydeden Kuneva, toplumun ilk ağızdan adayların kendileri için neler yapabileceklerini bilmeleri gerektiğini savundu.

Bulgaristan’ın AB’ye üye olduktan sonraki en iyi şeyin sınırların kaldırılması olduğunu aktaran cumhurbaşkanı adayı, ‘Her birimiz gerekli nezakete, bilgiye, ileriye gitmeye yönelik gayrete sahibiz. Bulgaristan dünyanın bir parçası, ancak AB üyeliği ülkenin ufkunu açıyor.’ dedi.
Ülkedeki siyasi hayatta, doğru olmayan şeyin siyasetin partilerle daraltılması olduğunu savunan Meglena Kuneva, ‘Siyaset partilerle eşit değil. Siyaset, çağdaşlaşmak isteyen sivil toplum, serbest medya ve iş dünyasıdır. Bu nedenle bir partiye bağlı olmak istemedim.’ dedi. Kuneva, iktidarın cumhurbaşkanı olmak istemezken, muhalefetin de cumhurbaşkanı olmak istemiyor. Halkın sözüne daha fazla imkan verilmesi gerektiğini savunan Kuneva, bunun nasıl yapılacağını bildiğini aktardı. Bu sayede ülkedeki siyasi hayatın daha olgun ve daha verimli hale geleceğini savunan Kuneva, bir partinin desteği ile adaylığın daha kolay olacağını, ancak bu durumda,  adayın partinin ideolojilerine bağlı kalacağını sözlerine ekledi. 

Bulgaristan Zaman, Sofya


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.