Her ay bir söyleşi: Dünya Politikasında Balkanlar

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin başlattığı ‘’Her Ay Bir Söyleşi” programının ilki İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türkiye Cumhuriyeti Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Arslan’ın‘’Dünya Politikasında Balkanlar” başlıklı sunumu ile başladı. İzmit Leyla Atakan Kültür Merkezinde İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Grubu ile birlikte gerçekleştirilen organizasyonda dernek üyeleri ve İstanbul Siyasal Mezunları Grubu Üyesi birçok katılımcı iştirak etti.

Açılışta İstanbul Siyasal Mezunları Grubu üyesi ve VakıfbankAdapazarı ŞubesiMüdürü Ahmet Şahin hoş geldiniz konuşması gerçekleştirdi. Bal-Türk Genel Başkan Dr. Bayram Çolakoğlu’nun yurtdışında bulunmasından dolayı Genel Başkan yardımcısı Doç. Dr. Bekir Günay Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği adına açılış konuşmasını yaptı.

Balkanların Türk Geçmişi

Prof. Dr. Ali Arslan sunumunda Balkanlarda ki Türklerin Orta Asya’dan göçleri ile başladı ve Balkanlar’da Türk ırkının en az diğer milletler kadar eski olduğunun üzerinde durarak devam etti. İslamiyet’in Osmanlı’dan önce Balkanlarda bilindiğini ancak yayılamadığını gerekçeleri ile anlatan Arslan Osmanlının Balkanlardaki kolay ilerleyişini sağlayan sebepleri anlattı.

Yunanistan’ın Kurulması ve Evladı Fatihan Teşkilatı

Arslan daha sonra İngiltere’nin bir projesi olarak Ruslarla beraber Yunanistan Devletinin nasıl kurulduğunu anlatarak Evladı Fatihan teşkilatının öneminden bahsetti. Bu teşkilatın –bir İngiliz oyunu olan Tanzimat fermanı ile kaldırılana kadar- Balkanlarda Osmanlı’nın en büyük gücü olduğunu ve Rumeli’de Osmanlı topraklarının uzun süre elde tutulmasının Evladı Fatihan teşkilatı sayesinde başarıldığını anlattı. Prof. Arslan günümüz siyasi ortamında Türkiye’nin balkanlar üzerinde etkisini tekrar arttırması gerektiğinden bahsederek konuşmasına soru-cevap kısmı ile devam etti.

Bu bölümde Dünya politikasında Balkanların önemi vurgulandı ve Türkiye’nin rolü tartışıldı.

Söyleşinin ardından İstanbul Siyasal Mezunları Grubu Dönem Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi müfettişlerinden Mücahit Bıyıkoğlu Prof Arslan’a Siyasal Grubu adına çiçek takdim etti.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği adına Genel Başkan yardımcısı Doç. Dr. Bekir Günay Latin Köprüsü temalı fotoğraf hediye etti. Bekir Günay Prof. Arslan’a Osmanlı İmparatorluğu zamanından kalma görüntüsü ile Saraybosna’da bulunan Latin Köprüsünün tarihinden bahsederek teşekkürlerini sundu.

Bal-Türk Yönetim Kurulu ve İstanbul Siyasal Mezunları Grubu ile çektirilen toplu fotoğrafın ardından bir sonraki söyleşi programına davet duyurusu yapılarak etkinlik sona erdi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.