Bal-Türk’ün 29. Yılında Kurucular Buluştu

Bal-Türk'ten Haberler Faaliyetler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 11 Haziran 2014, 29. Kuruluş Yıl dönümünde derneğin kurucuları, ilk başkanları, ilk üyeleri ve Şube Yöneticileri ve kurucuları bir araya geldi.

Seka Park’ta Akşam Yemeği

29. Yıl Anma Programı kapsamında Önce Seka Park Otelde mevcut dernek yöneticileri ve derneğin kurucu kadrosu ile ilk üyeleri birlikte akşam yemeği yedi. Genel Merkez, beş şube yöneticileri ve derneğin çınarları bir araya geldi. İlk defa böyle bir anma programı kapsamında kendilerinin davet edildiğini ifade eden derneğin kurucu ve ilk yöneticileri, Genel Başkan Dr. Bayram Çolakoğlu’nu ve yönetim ekibini bu ince düşünce ve davranışlarından dolayı tebrik ettiler.

Balkan Kültür Evi’nde Dünden Bugüne Bal-Türk

Yemekten sonra Balkan Kültür Evi’ne geçildi. Burada Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu yaptığı konuşmada, derneğin tarihi seyrinden bahisle bugüne nasıl gelindiğini ifade etti. “Özellikle derneğin kuruluşunda yer alan büyüklerimi tebrik ediyorum. O yılların zor şartlarında Bulgaristan’da yürütülen asimilasyona karşı, bu zulmü Türkiye’de ve Dünya’da kamuoyuna duyurmak için normal üstü bir çaba sarf ettiler. Kendilerine minnettarız. Bizler de aldığımız bayrağı daha yukarılara taşımak ve daha yukarılarda yeni nesillere teslim etmek için çalışıyoruz.” dedi.

20140611_204806

Konuşmanın ardından dernek tarafından hazırlanmış bir video izlendi. Video, Bulgaristan’ın Osmanlıdan ayrılmasından, derneğin kurulması ve bugüne kadarki tarihi süreci anlatıyordu. İzlenen videonun ardından kurucu olan dokuz kişiye teşekkür plaketi verildi. Vefat edenler rahmetle yad edilirken, plaketleri yakınlarına gönderildi.

İşte Kurucular, ilk başkanlar …

Programa derneğin ilk Başkanı Hüsmen Erdoğan, sağlık sebebiyle katılamadı. Sağ olan diğer kuruculardan Arif Deliormanlı, Hüseyin Uyanık, İbrahim Tunalı’nın yanısıra ikinci başkan Hüsrev Sipahi ve üçüncü başkan Beşir Keskin de yer aldı. Bal-Türk Şube Başkanları, İsmail Yılmaz, Ziya Baykara, Emine Öztürk ve Berkan Aydemir de programda şube yöneticileri ile birlikte yer aldı. Genel Merkezden Genel Başkanın yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Selçuk Kol, Gülşah Arkut ve Ramadan Güler, Genel Sekreter Halit Meriç, Genel Sekreter Yardımcısı Şükrü Ar, Yönetim Kurulu üyeleri Zatiye Doğan ve Berkant Aydemir de yer aldı.

Bal-Türk Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep Tarı da programda yer aldı. Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğüne aday olan Tarı’ya başarı ve takdir dilekleri ifade edildi.

Kardeş Dernekler de katıldı

Programa Istırancalılar Dernek Başkanı Kamil Terzi ve Rumeli Balkan Platforumu sözcüleri Ramazan Kadıçeşme ile Halil Dokuzlar da Bal-Türk’ün bu anlamlı programında yer aldılar.


İçeriği Paylaş