Körfez Belediyesi’nin yaptırdığı Osmanlı Çeşmesi Kardeş Şehir Ruen’de açıldı

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kocaeli Körfez Belediyesi, Bulgaristan’daki kardeş şehri Ruen’de (Uluhanlı) bir Osmanlı Çeşmesi Yaptırmıştı. Şehrin her yıl düzenlenen Belediye Bayramında Çeşmenin açılışı da yapıldı. Açılışta Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, Ruen Belediye Başkanı İsmail Osman HÖH Milletvekilleri, Burgaz Bölge Müftüsü Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, BGF Denetim Kurulu Üyesi Doğan Aydın, Bal-Türk Körfez Şubesi Başkan ve yöneticileri, Balkan Dernekleri Temsilcileri hazır bulundular.

Açılışta ilk konuşmayı Ruen Belediye Başkanı İsmail Osman yaptı. Osman yaptığı konuşmada, Körfez Belediyesinin yaptırdığı çeşmenin Bulgaristan’daki ruhsatlı ilk çeşme olduğunu belirtti ve daha önce soydaşlarımız tarafından yapılan, fakat ırkçılar tarafından tahrif edilen çeşmelere de gönderme yaptı; Körfez Belediye Başkanı Pehlivan’a da teşekkür etti. Körfez Belediye Başkanı Pehlivan da yaptığı konuşmada, yapılan çeşmenin maddi boyutundan öte manevi boyutu ile ön plana çıktığını iki kardeş şehir ve ülke arasındaki dostluğu ifade ettiği vurguladı. Daha sonra bölge müftüsünün ettirdiği dua ile açılışa geçildi ve her iki belediye başkanı birlikte kurdela keserek açılışı gerçekleştirdi.

Çeşme açılışının ardından Belediyenin kokteyl salonuna geçildi ve misafirlere ikramda bulunuldu. Kokteylin ardından şehir stadına gidildi. Burada yapılan konuşmalarına ardından da yoğun yağmura rağmen geleneksel program devam etti, güreşler ve çeşitli etkinlikler icra edildi.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyon Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan, Başkan Vekili Dr. Bayram Çolakoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Lütfü Özgür ve Denetim Kurulu Üyesi Doğan Aydın


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.