Bulgaristan’da Aşırı milliyetçi medya kalemini sivriltmeye başladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Protestoların gücünü kaybetmesiyle ve yaklaşan parlamento seçimlerinin etkisiyle, aşırı milliyetçi medyalar tekrar eski taktiği uygulamaya başladılar. Yazılarında ana başlık olarak Hak ve Özgürlükler Hareketi(HÖH), Türkiye ve din öne çıkmaya başladı. Bu medyalarda yer alan “ilginç” yazılardan bazıları şunlar:

“Ataka”(Saldırı) gazetesi, “Vizelerin kaldırılması konusunda, Ankara yine bizi sıkıştırıyor” başlıklı bir yazı yayınlamış. Yazıya göre, bu “işbirliğiyle” Edirne şirketleri Haskovo iline sel gibi yayılacak ve bölge ekonomisi etnikleştirilecek. Bu şekilde de Bulgaristan’ın ekonomisi, büyük holdingler tarafından emilecek.

Aynı gazetede yer alan başka bir yazıda ise “HÖH yine bir provokasyonla, seçmenlerini sıkılaştırıyor” başlığı yer alıyor. Yazıya göre, Yenidendoğuş asimilasyon sürecinin tarih kitaplarında yer alması isteği, HÖH seçmenlerini sıkılaştırması amacıyla yapmış. Ayrıca Bulgaristan Millet Meclisi’nin kabul ettiği Yenidendoğuş asimilasyon süreciyle ilgili bildirge, utanç verici olarak nitelendiriliyor ve Türk istihbaratı tarafından yazıldığı iddia ediliyor.

Bulgaristan Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne yakın olan “Desant” gazatesi ise, “Kırcaali, Ankara Bölgesi” başlığıyla daha da büyük bir etkileyicilik gösteriyor. Yazıda, ülkede konuşlu bulunan Türk diplomatların bu bölgeye yaptığı sıkça ziyaretlerin, gözden kaçmasının imkânsız olduğu yazıyor. Aynı zamanda da HÖH’ün sayesinde Türkiye’nin, Kırcaali takviminin bir parçası olduğu yazıyor.

Bu gazetenin bir diğer başlığı ise “Bulgaristan Başmüftülüğü Yambol kapalı çarşısına da el attı” oldu. Gazete “16. yüzyılda inşa edilen ve günümüze kadar korunmuş olan, Yambol’un amblemi ve gurur kaynağı kapalı çarşısı, Müslüman din adamlarının eline geçme tehdidi altında bulunuyor” diye yazıyor.

Geçici hükümetin Başbakanı Marin Raykov tarafından verilen güvencelerin gerçekleşmeyeceği ve yine seçim kampanyasının odak noktası etnikleştirilmesi olacağı gibi gözüküyor.

haber.bg

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.