Asenovgradlı işadamlarından Bal-Türk’e Teşekkür Plaketi

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Asenovgradlı iş adamları Kardeş şehir Derince’ye yaptıkları ziyaretin ikinci gününe Derince Harikalar Sahilindeki kahvaltı ile başladılar kahvaltıdan sonra sahili gezen heyet Makamında Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdarı ziyaret ettikten sonra, Çenesuyu Tesislerini gezdi. Heyette yer alan bir iş adamı Çeyensuyu’nun Bulgaristan’da pazarlanması ile yakından ilgilendi.

Asenovgrad Belediye Başkanı Dr. Grudev ile Derince Belediye Başkanı Dr. Alemdarın Nisan 2010 tarihinde diktikleri şeftali ağacı sembolik olarak Alemdar ve Çohaciyev tarafından sulandı.

Asenovgradlı işadamları öğlen çalışma toplantısı başlamadan önce Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu’nu Çalıştığı Kurum olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ndeki (Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı) makamında ziyaret etti. Heyeti kabulde kendilerine hem Kocaeli hem de Bal-Türk’ün çalışmaları hakkında bilgi veren Çolakoğlu kendisini ziyaret ile gösterdikleri incelikten dolayı teşekkür etti.

Heyet Başkanı İvan Çohaciyev de yaptığı konuşmada “Sayın Çolakoğlu, Asenovgrad ve Derince Belediyelerinin kardeş olmasında büyük bir rol oynamış, dernek olarak yürütmüş oldukları Kardeş Şehir Projesi kapsamında Derince ile bizim kardeş şehir olmamızın mimarıdır. Kendilerinin bu çabaları sonucu bugün buradayız. Kültürel, turizm, ekonomi, eğitim ve tüm alanlarda her iki şehrin dinamiklerinin bir araya gelip ortak çalışma peşinde olması sevindirici” dedi.

Bizler 500 yıl aynı devletin vatandaşı olduk

Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu, “yaklaşık 500 yıl Bulgarlar ve Türkler barış içinde iyi komşuluk ilişkileri ile ortak bir kaderi paylaştık, aynı devletin vatandaşları olduk. Bundan sonra da birbirimizi “aracısız” tanımak suretiyle elbirliği yapmamamız için hiçbir sebep yok. Aramızdaki ilişkilerin daha da güçleneceğine inanıyorum” dedi.

Genel Başkana Teşekkür Plaketi

Bal-Türk’ün kardeş şehir çalışmalarındaki katkıları ve oynadığı yapıcı rolü sebebiyle Bulgar İşadamları heyeti adına Dr. Aleksandır Otonov Bal-Tür Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu’na Asenovgrad ile Derince arasında geliştirilen ilişkilerdeki katkısından dolayı Asenovgrad’da bulunan Han Asen’in Kalesine ait bir yağlı boya toblo hediye etti. Dr. Otonov, “İlişkilerimizin de bu kale gibi sağlam olmasını temenni ediyor, Sayın Çolakoğlu ve Derneğine çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.