BGF’den Bulgaristan’ın İstanbul Başkonsolosuna Ziyaret

Bal-Türk'ten Haberler STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) Yönetim Kurulu üyeleri Bulgaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu görevine getirilen Angel Angelov’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. BGF Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan, Genel Başkan Vekili Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Başkan Yardımcıları Lütfü Özgür, Olcay Özgön ve Fahriye Ersoy ve yönetim kurulu üyeleri ziyarette hazır bulundu.

Hayırlı olsun dileklerinin ardından söz alan Genel Başkan Özkan, BGF’nin Göçmenlerin yoğunluklu olarak yaşadığı (İzmir, Kocaeli, Bursa, Yalova, İstanbul) beş ili temsil eden önemli bir federasyon olduğunu ifade etti. Federasyon olarak Bulgaristan ile olan ilişkilerde sivil toplumun yapması gereken her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını ifade eden Özkan, Başkonsolos Angelov’a yakın işbirliği önerdi.

20140918_172108

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkonsolos Angelov, Türkiye Bulgaristan ilişkilerinin çok daha fazla güçlenmesi gerektiğini bunun için de derneklerden katkı beklediğini, birlikte çalışmaya hazır olduğunu ifade etti. Angelov, Komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi istikametinde üzerlerine düşeni yapacaklarını anlattı.

Kardeş şehir ilişkilerinin olması gereken düzeyde olmadığını ifade eden Genel Başkan Vekili Çolakoğlu, kardeşlik ilişkisi olan şehirlerin sadece belediyeler arası ziyaretlerden ibaret olmaması gerektiğini söz konusu şehirlerin tüm dinamiklerinin buluşması gerektiğini ifade etti. Bu görüşü önemsediğini belirten Angelov, karşılıklı ilişkilerin artmasının turizm ve ticari ilişkilere de ivme kazandıracağını ifade etti.

Vize Sorunu

Yapılan müzakerelerde Bulgaristan’ın Türk Vatandaşlarına uyguladığı vizenin iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda en önemli engel olduğu kanaati paylaşıldı. Başkonsolos Angelov derneklerden vize başvurusu yapan vatandaşlara danışmanlık hizmeti vermesi ve böylece vatandaşın vize talebinin “red” yememesi konusunda yardım istedi. Federasyon üyesi dernekler bu konularda zaten üyelerine yardımcı olduklarını ve etmeye de devam edeceklerini belirttiler.

5 Ekim 2014’te yapılacak Bulgaristan genel seçimlerinin durumu da görüldü. Ziyaret sonunda BGF Genel Başkanı Özkan Başkonsolos Angelov’a bir plaket takdim etti.

20140918_171916

 


İçeriği Paylaş