AB, 1 Temmuz’dan itibaren 14 ülkeye kapılarını açıyor

Haberler
İçeriği Paylaş

14 ülkenin vatandaşı, 1 Temmuz’dan itibaren Avrupa Birliği’ne (AB) giriş yapma hakkına sahip olacak. Koronavirüs salgınına rağmen bu ülkeler güvenli olarak kabul edilmekte.

Söz konusu ülkeler Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay’dır.

AB’nin hazırladığı liste, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya ve Çin’i içermez. Diplomatik kaynaklara göre, Pekin, AB’den gelen kişilere yönelik karşılıklı bir anlaşma teklif ederse Brüksel, Çin’i listeye dahil etmeye hazır.

AB içinde seyahat eden üye ülkelerin vatandaşları için sınır kontrolleri kaldırılmıştır. İngiltere’den gelen kişiler için kurallar Brexit müzakereleri kapsamında ayrı olarak belirlenecek.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Bulgaristan ve Lüksemburg, haftada üç kez iki ülke arasında turistler için direkt uçuşlar gerçekleştirme konusunda anlaştı. Karar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ve Lüksemburg mevkidaşı Jean Asselborn tarafından Lüksemburg’da alındı. İkili ayrıca AB bütçesi ve AB’nin genişlemesi, koronavirüs krizinin üstesinden gelinmesi ve Orta Doğu’daki durum gibi daha birçok konuyu ele aldı.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş