TÜRK VATANDAŞLARININ VE YABANCI ÜLKE VATANDAŞLARININ KARAYOLU VE DEMİRYOLU İLE TÜRKİYE’YE GİRİŞLERİNDE ALINACAK ÖNLEMLER

Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığının 11.06.2020 tarih ve E.9288 sayılı genelgesi ile yurtdışından ülkemize gelecek vatandaşlarımızın ve yabancı ülke vatandaşlarının ülkemize girişleri ile ilgili hususlar yeniden düzenlenmiştir.

Buna göre karayolu ile ülkemize girişlerde alınacak önlemler;

• Yolcular eğer toplu taşıtlar (otobüs, tren vb.) ile geçiş yapacaklar ise yolcu bilgi formu doldurulması sağlanacaktır.

• Sınır geçiş noktalarında pasaport işlemlerinden önce gelen her yolcu için ateş taraması yapılacak ve yolcu bilgi formu toplanacaktır. Görevli personel tarafından yolcu bilgi formları teker teker kontrol edilerek semptom bildiren/ler yolcu olması halinde yolcu karantina/izolasyona alınacak ve 112’ye yolcu hakkında bilgi verilerek kişinin tetkiklerinin yapılması amacıyla hastaneye sevki sağlanacaktır.

• Yolcu bilgi formları; kişi bilgileri, koltuk numarası, Türkiye içinde kalmakta olduğu adres, iletişim, semptom bilgilerini içermelidir. Tren ise bu bilgilere ek olarak vagon numarası da yazılacaktır.
• Bu formlar ilgili İl Sağlık Müdürlüğü kara hudut ekipleri tarafından toplu taşıma firması, sefer numarası, geldiği ülke ve aracın plakası yazılmış şekilde bir ay süresince saklanacaktır.

• COVİD-19 hastalığı yönünden herhangi bir olumsuzluk tespit edilmediği takdirde yolculara COVİD-19 bilgilendirme notu verilerek ayrılmasına izin verilecektir.

• Yolcunun test sonucunun pozitif çıkması halinde araç içi ve diğer temaslı kişileri (COVID-19 Rehberi temaslı takibi, salgın yönetimi, evde hasta izlemi ve filyasyon bölümüne uygun olarak) belirlenerek gidecekleri ilin Sağlık Müdürlüğü’ne en kısa sürede bilgi verilecektir.

• Temaslı kişiler 14 gün karantinaya alınarak yürürlükte olan karantina prosedürleri doğrultusunda işlemlerin yapılması sağlanacak ve aracın gideceği yere ait yol güzergahı dışına çıkmaması konusunda uyarılacaktır.

• Araç ve kişilerin kontrolü esnasında personelin kişisel koruyucu ekipman kullanımı yolcuların sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeleri ve yolcuların maske kullanımı konusunda azami dikkat sağlanacak, maskesiz terminal binasına girişlere izin verilmeyecektir.

• Özel araçları ile gelen yolculara, COVİD-19 bilgilendirme notu verilecektir.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
FİLİBE BAŞKONSOLOSLUĞU

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş