Yüzme kulübü Yunanistan’da idman Edirne’deki havuzda

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle havuzları kapatılan sporcular çareyi Edirne’de idman yapmakta buldu. “Türkiye’ye giderseniz rezil oluruz” denilen Yunan sporcuların yemek ve konaklama masraflarını da Türkiye karşılıyor.

 

ORESTİADA BELEDİYE BAŞKANININ TEHDİDİ SPOR AŞKININ ÖNÜNE GEÇEMEDİ

Yunanistan’ın Meriç (Evros) kentindeki Orestiada ve Alexandroupoli Yüzme Kulüplerinin sporcuları, kentteki tek yüzme havuzunun ekonomik kriz nedeniyle kapanması yüzünden antremanlarını Edirne Fatih Sultan Mehmet Kapalı Yüzme Havuzu’nda yapıyor.

Edirne bize en yakın kent

Orestiada Yüzme Kulübü Başkanı Odisseas Reçidis, 2010 yılında inşa edilen belediyeye ait yüzme havuzunun, kış aylarında ısıtma giderlerinin karşılanamaması yüzünden kapandığını belirterek, sporcuların antrenmanlarını yaza kadar Edirne’de sürdüreceklerini belirtti. Geçen yaz Edirne’de düzenlenen yüzme yarışmaları sırasında tanıştığı Türk mevkidaşlarının kendilerine yardım teklifinde bulunduğunu belirten Reçidis, ‘Orestiada’ya en yakın yüzme havuzu 114 kilometre uzakta Dedeağaç’ta. Edirne ise bize sadece 22 kilometre” dedi.

Çocuklar krizi hissetmesin

Pazar günü Edirne Gençlik ve Spor Müdürlüğü Fatih Sultan Mehmet Yüzme Havuzunda düzenlenen İl birinciliği müsabakalarına da katılan Yunan takımları toplam 30 sporcuyla Edirne’deydi. Yaşları 8 ile 18 arasındaki sporcular müsabakada Türk sporcularla yarıştı. Alexandroupoli Yüzme Kulübü Başkanı Nikos Ountzıdis, “Biz henüz 3 yıllık bir klubüz. 300 lisanslı sporcumuz var. Bizim amacımız spor yapabilmek. Her ülkede kriz olabilir. Biz spor adamları ve aileler, başka alanlardan tasarruf edip çocuklarımızın spor yapmasını destekliyoruz. Krizi hissettirmemeye çalışıyoruz” dedi.

Türkiye öncülük yapabilir

Ountzıdis, krizin spora engel olamayacağını belirterek, “Türk makamlarının ve mevkidaşlarımızın büyük ilgisi ve yardımını gördük. Bu bize daha büyük projeleri beraber yapabilme umudu verdi. Sınır komşuları olan Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan bir araya gelerek burada ortak sporcu yetiştirebiliriz. Türk hükümeti  bize çok dostça ve kardeşçe kucak açtı, biz  politikalardan uzak yanlızca sporu düşünen insanlarız. Neden Türkiye’nin öncülüğünde Avrupa Birliğine sporcu yetiştirmeyelim” diye konuştu.

GİDERSENİZ REZİL OLURUZ

Orestiada Belediye Başkanı Dimitris Muzas ise ekonomik açıdan zor durumda bulunan belediyenin, yüzme havuzunun bakımı ve ısıtılması için para ayıramadığını belirterek, ‘’Havuza sadece yakıt için 50 bin Euro lazım. Ülkede büyük bir ekonomik kriz var ve belediyenin de parası yok. Fazla seçeneğimiz olmadığı için okullara yakıt almayı tercih ediyorum” diye konuştu. Yüzücülerin ısrarlı antreman yapma isteği karşısında ekonomik açıdan ellerinden birşey gelmeyeceğini açıklayan Orestiada Belediye Başkanı Dimitris Muzas, Kulüp Başkanının “Burada yapma şansımız yoksa Türkiye’ye gidip orada atneman yapmak istiyoruz” teklifine ise sert cevap verdi. Muzas sporculara, “Türkiye’ye gidip bizi rezil mi edeceksiniz? Eğer Türkiye’ye giderseniz bir daha burada belediye yüzme havuzuna giremezsisiz” diye konuştu. Sporcular yaşanan bu diyaloğun üzerine sadece haftasonu turist gibi gelip antrenman yapma kararı aldılar.

Kaç kişi olursa olsun desteğimiz sürecek

Edirne Gençlik ve Spor İl müdürü Serhad Ocak ise yaşanan süreçte kendilerinin ve Edirne Valiliğinin sporcuları sürekli desteklediklerini söyleyerek “Biz spor müdürlüğü olarak, Valiliğin de onayı ve destekleriyle komşu Yunanistanlı sporculara burada her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Oradan kaç kişi gelirse gelsin havuzumuzda program kendilerine göre ayarlanacak ve burada spor yapmaları sağlanacaktır. Sadece havuz desteği değil gelen sporcu kafilesinin tüm yemek ihtiyaçları da Valilik ve Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz tarafından karşılanacaktır. 20 Ocakta yapılacak olan müsabakalar öncesinde de Orestiada  ve Alexandroupoli Yüzme Kulüblerini kardeş klüp ilan edeceğiz”diye konuştu.

Star Gazetesi


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.