‘Müslümanlık algısına zarar vermeyelim’

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, makamında Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Mustafa Aliş’i kabul etti. Dost, komşu ve kardeş Bulgaristan’ın başmüftüsünü ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Görmez, Bulgaristan Başmüftülüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasındaki ilişkilerin birçok ülkeye örnek nitelikte olduğunu belirtti. İki ülke, iki diyanet arasındaki ilişkilerin sadece Bulgaristan’daki Müslümanlar için değil, Balkanlar’daki tüm Müslümanlar için önemli olduğunu vurgulayan Görmez, yeni bir sürece girildiğini söyledi. Görmez, artık AB üyesi olan Bulgaristan’da yeni süreçte yapılan çalışmaların son derece önemli olacağını da belirtti.

“MURADİYE CAMİSİ’NİN SALDIRIYA UĞRAMASI BİZİ SON DERECE ÜZDÜ”

Son dönemde yaşanan bir üzüntüyü de paylaşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle konuştu: “Bu ay içinde Filibe’de Muradiye Camisi’nin doğrusu saldırıya uğramış olması bizi son derece üzdü. Bir an önce bu tür yanlışlıkların ortadan kalkması en büyük temennimizdir. Çünkü mabede saldırı, o mabedin içinde ibadet eden, o mabedin kaynağına iman eden bütün topluluğun kutsal değerlerine karşı bir saldırıdır. Küçümsenecek bir olay değildir. İnşallah bir defaya mahsus yapılan bir yanlışlık olur asla Bulgaristan’daki iç barışı, huzuru zedelemez diye umut ediyorum.”

BULGARİSTAN BAŞMÜFTÜSÜ ALİŞ

Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Mustafa Aliş ise Diyanet İşleri Başkanlığında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Bulgaristan’daki hizmetlerinin Türkiye ve Diyanet İşleri Başkanlığının yardımıyla ayakta kaldığını belirten Aliş, “Türkiye’de din anlayışı neyse Bulgaristan Müslümanlarında da din anlayışının aynı olması dolayısıyla tüm dini meselelerimizi Türkiye diyanetiyle beraber yürütmeye çalışıyoruz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez de, Türkiye’de son aylardaki tartışmaların, umudunu Türkiye’ye bağlayan mazlum toplumları sevindirmediğini ifade etti.

Son haftalarda Balkanlardan, Türk cumhuriyetlerinden hatta Afrika’nın çok uzaklarından diyanet işleri başkanlarının kendisini arayarak üzüntülerini ifade ettiği bilgisini paylaşan Görmez, şunları kaydetti:

“Türkiye’deki birliğin, beraberliğin, ahengin kendileri için de hayata tutunmak bakımından büyük bir umut olduğunu ifade ediyorlar. Bizim de şahsen en büyük üzüntümüz, tabii ki işin siyasi ve hukuki yönü bir tarafa dini yönü üzerinde durduğumuzda, bu tür tartışmalar İslam dünyasında bilhassa yapılan tartışmalar, benzer tartışmalar gençlerde din algısının yara almasına vesile oluyor, Müslümanlık algısı, dindarlık algısı yara alıyor. Bu son derece yanlış ve tehlikeli bir şey bence. Bütün tartışmalarda, özellikle tartışmaların içinde dini mübini İslam varsa, dindarlık varsa, din adına yapılan sözler, açıklamalar varsa dinin bundan zarar görmemesi için gençlerdeki din algısının, toplumdaki Müslümanlık algısının zarar görmemesi için herkesin daha hassas olması gerekiyor. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bunu ilk günden itibaren hep yüksek sesle ifade etmeye çalıştık.”


İçeriği Paylaş