Yurt dışındaki vatandaşlar posta yoluyla oy kullanılmasında ısrar ediyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşları, önümüzdeki Parlamento seçimlerinde posta yoluyla oy kullanılmasını ve yurt dışında daha fazla seçim sandığı açılmasını istiyor.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, sağlığı güvence altına alarak Anayasa’da güvence altına alınan oy kullanma hakkını kullanmanın nasıl organize edileceğine ilişkin görüşlerini öğrenmek için yurt dışındaki vatandaşlarla çevrimiçi bir toplantı düzenledi.

Avusturya’da yaşayan ve çalışan ve Cumhurbaşkanlığı Strateji Geliştirme Kurulu Üyesi olan Avrupa Merkez Bankası’nda görevli ekonomist Atanas Pekanov, Mart ayı sonunun seçim yapmak için henüz erken bir tarih olduğuna inanıyor.

Pekanov, “Daha sıcak havanın salgının daha ılımlı bir seyir izlemesine yol açabileceğine dair olası umut göz önüne alındığında en başta seçimlerin daha sonraki bir aşamada yapılmasını öneriyoruz. Daha anlamlı bir adım olarak, bu aynı zamanda insanların dışarıda bir arada toplanmasına izin verecek ve seçimi kolaylaştıracak. Yurt dışında yapılan seçimlerle ilgili olarak şunu belirtmek isterim ki, artık posta yoluyla oy kullanma gibi diğer ülkelerde uzun zaman önce kabul edilen değişiklikleri düşünmenin zamanı geldi” dedi.

İngiltere’de yaşayan ve çalışan Maria Spirova, oradaki sağlık yetkililerinin önümüzdeki birkaç ay içinde pandemi durumunun iyileşeceğine dair umut vermediğini vurguladı. Ayrıca Brexit nedeniyle İngiltere’de açılacak seçim sandıklarının 35’ten fazla olmamasının daha küçük şehirlerde ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik ayrımcılık olacağını söyledi.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş