Yunanlılar Arnavutlukta’ki Türk yatırımlarından kaygılı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’nin Arnavutluktaki 4 hidroelektrik santralinden birini satın alması Yunanistan’ı kaygılandırdı.

Yunanistanla ilgili olarak Arnavutluk basınındaki haberleri aktaran Kosova medyası, Arnavutluk Hükümeti’nin “Bistrica” hidroelektrik santralinin Kurum İnternational Sh.A. şirketi tarafından satın alındığını açıklaması üzerine Yunan basınında söz konusu hidroelektrik santralinden Yunanistan’nın önemlibir bölümünün elektrik dağıtıldığı kaydedildi.

Yunanistan’da çıkan haberlerde , mali krizle boğuşan Yunanistan’ın  Türkiye tarafından karanlığa gömülebileceği korkusunun Atina’da hakim olduğu belirtildi. Arnavutluk ekonomisinin en önemli jeopolitik ve jeostratejik kuruluşunu satın alan Türklerin, Yunanistan’ı etkisi altına almayı çalıştığı ileri sürüldü.

Yunan basınındaki haberlerde, “ bu ve Türklerin Arnavutluk’ya satın aldığı diğer önemlikuruluşlara bakılırsa, bu alımlar, Türkiye’nin Yunanistan’a karşı görülmemiş bir saldırı altında olduğu aşikardır” ifadesine de yer verildiği kaydedildi.

Yunan basınından aktarılan haberlerde, Türkiye’nin, Kosova dahil, ilk sırada Yunanistan ile ilişkileri iyi olmayan  hakları denetim altına almayı çalıştığı iddiası da yer aldı.

Yunan basınında yazılanları aktaran Kosova medyası, Atina medyalarında,Kosova’da  “Arnavut-Türk”dostluğunu tanıtım amaçlı” Kültür ve Dayanışma Birliği” adlı yeni bir Türk örgütünün kurulduğu, bu örgütün de istihbarat teşkilatı tarafından finanse edildiği iddialarına yer verildiği öğrenildi.

http://kosovaport.com/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.