Yunanistan’da seçim tarihi belli oldu

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’!da halk erken genel seçimler için 6 Mayıs’ta sandık başına gidecek.


Yunanistan Başbakanı Lukas Papadimos, ülke ekonomisini yeniden inşa etmek üzere gösterilen çabaları birleştirmek ve tamamlanmak için önemli kararlar alınması gerektiğini söyledi.

Papadimos, kabine toplantısında, parlamentonun feshedildiğini, erken genel seçimlerin 6 Mayıs’ta yapılacağını, seçimlerin ardından yeni parlamentonun 17 Mayıs’ta toplanacağını belirtti.

Hükümetinin kasım ayından beri geçen zaman diliminden geride, ülkenin çıkarları için farklılıkları bir kenara bırakarak iş birliği yapılabileceğini gösteren önemli bir miras bıraktıklarını ifade eden Papadimos, gelecekte ülke ekonomisini yeniden inşa etmek üzere gösterilen çabaları birleştirmek ve tamamlanmak için önemli kararlar alınması gerektiğini vurguladı.

Yeni ekonomik programın uygulanması ve 2013-2016 Orta Vadeli Mali Strateji Çerçevesinin haziran ayında parlamentoda oylanması gerektiğini dile getiren Papadimos, Yunan ekonomisinin büyümesinin sürdürülebilmesi ve ülkenin avro bölgesinde kalması için bütün yapısal reformların önemine işaret etti.

Bankaların yeniden sermayelendirilmesi konusuna değinen Papadimos, ekonominin likiditesini güvence altına almak için bütün önemli şartların oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Yakın bir iflas riskinin önlendiğini dile getiren Papadimos, hükümetinin kamu reformu, mali istikrar ve rekabetçi bir ekonomi için en olası şartları oluşturduğunu söyledi.

Hükümetteki bakanlara seçimlere kadar çabalarına devam etmeleri çağrısında bulunan Papadimos, önemli kararların alınması ve parlamentoda çıkarılan yasaların uygulamaya geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yeni hükümete en olası yoldan kendi kararlarını alabilmeleri için ilerlemiş öneriler sunmaları gerektiğine değinen Papadimos, yeni hükümete tam olarak işlevini yerine getiren bir devlet bırakmaları gerektiğini de belirtti.

Kabine toplantısının ardından, Papadimos Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas tarafından kabul edildi.

Yunanistan’da seçmenler son yılların en kötü ekonomik ve finansal krizinin yaşandığı bir dönemde 6 Mayıs’ta sandık başına gidecek.

Son kamuoyu yoklamaları ise seçmenin tercihinin çok değişken olduğunu, seçimlerden tek bir çoğunluk partisinin çıkmayacağını ve 300 sandalyeli Yunan parlamentosuna 5-8 kadar partinin girebileceğini gösteriyor.

Yunanistan’da seçim dönemi pazar günü kutlanacak Paskalya’nın ardından başlayacak.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.