İzzetbegoviç NATO’dan üyelik bekliyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen, Bosna Hersek’in NATO Üyelik Eylem Planı’na dahil olabilmek için askeri bölgelerin merkezi hükümetin mülkü olarak kayıt altına alınması meselesini çözmesini istedi.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, NATO Genel Sekreteri Rasmussen’le bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rasmussen, Afganistan’da NATO öncülüğündeki uluslararası misyona katkısı nedeniyle Bosna Hersek’e teşekkür etti. “Son aylarda Bosna Hersek’te kayda değer ilerlemeler görüyoruz” diyen Rasmussen, 16 ay süren siyasi krizin Aralık ayında hükümetin kurulmasıyla sona ermesini ve Bosna Hersek’in NATO üyeliği yolunda önemli bir engel olan askeri bölgelerin kaydı sorununun aşılması konusunda Mart ayında siyasi uzlaşmaya varılmasını buna örnek gösterdi. Rasmussen, “Bosna Hersek’in NATO üyelik sürecini uzun süredir tıkayan askeri bölgelerin kaydı meselesinde sağlanan siyasi mutabakattan büyük memnuniyet duydum ve bu kararın hızla ve kesintisiz şekilde uygulanmasını bekliyorum” şeklinde konuştu. Anders Fogh Rasmussen, “Siyasi mutabakatın ardından tam uygulamayı görmemiz gerekiyor. Askeri bölgelerin kayıt altına alınmasında uygulamaya geçildiğinde NATO müttefikleri (Bosna Hersek için) Üyelik Eylem Planı’nı aktif hale getirmeye hazır. O halde NATO Üyelik Eylem Planı’nın ne zaman aktif hale geleceği Bosna Hersek’e bağlı” dedi.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.