Yunanistan’da rüşvete ömür boyu hapis

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

kuveyt-mahkemesi

 

Eski Silah Satın Alma Bölümü Müdürü Yannis Sbokos, rüşvet ve yolsuzluk suçundan ömür boyu hapise mahkum edildi
Yunanistan’da, eski Savunma Bakanlığı Silah Satın Alma Bölümü Müdürü Yannis Sbokos, rüşvet ve yolsuzluk suçundan ömür boyu hapis ve yüksek para cezasına çarptırıldı.

Yunan ordusuna “Hermes2” olarak adlandırılan telekomünikasyon sistemleri satın alımında yolsuzluk yapmakla suçlanan Sbokos ile müdür yardımcıları Antonis Kantas ve Nikos Leontaridis’in Atina Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargı süreci sona erdi.

Mahkeme, “görevi kötüye kullanmak”, “rüşvet almak” ve “devleti zarara uğratmaktan” suçlu bulduğu Sbokos’u ömür boyu, Kantas’ı 25 ve Leontaridis’i 20 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme ayrıca, Sbokos ve iki yardımcısını Savunma Bakanlığında görevli oldukları sürede yasa dışı faaliyetleriyle devlete verdikleri manevi zarar nedeniyle her birini 500’er bin avro, maddi zarar için de 25 bin avro tazminat ödemeye mahkum etti.

Mahkemede rüşvet aldığını itiraf eden Kantas ve Leontaridis hafifletici nedenleri bulunduğu gerekçesiyle koşullu olarak serbest bırakılırken, daha önce Yunan ordusuna TORM1 füzeleri ve Almanya’dan denizaltıları satın alırken yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle eski Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos ile yargılandığı davada 16 yıl hapis cezasına çarptırılan ve halen cezaevinde bulunan Sbokos’un serbest bırakılma talebi reddedildi.

Eski Savunma Bakanı Çohacopulos ve birlikte yargılandığı eşi Viki Stamati, Almanya’dan silah sistemleri alırken 8 milyon avro rüşvet almak ve kara para aklamak suçlarından yargılandığı mahkemede 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Çohacopulos’un eşi Stamati kısa bir süre önce sağlık nedenleriyle tahliye edilmişti.

 

Kaynak: Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 


İçeriği Paylaş