Bulgaristan-NATO İlişkileri

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan iki günlük resmi ziyarete NATO Genel Komutanlığı Yardımcısı Sir Adrian Bradshaw, “Rusya’ya kararlı olduğumuzu göstermeliyiz” dedi.

Bradshaw, ziyaretinin ilk gününde Bulgaristan Savunma Bakan Yardımcısı Dimitar Kuyumciev ve Genelkurmay Başkanı General Rumen Nikolov ile görüştükten sonra basına yaptığı açıklamada Rusya’nın Doğu Ukrayna ve Kırım’daki faaliyetlerini eleştirdi.

Bradshaw, “Rusya’nın bağımsız ülkelerin dokunulmaz sınırlarını kuvvetle değiştirmeye hazır olduğuna tanık olduk” diyerek, bu ülkenin “uluslararası hukukunu çiğnediğine” vurgu yaptı.
Rusya’nın tavrının Bulgaristan’ın ve NATO’nın doğu kanatına ait ülkelerin tümü için “neticeler yaratabileceğini” belirterek, “Rusya’ya kararlı olduğumuzu göstermeliyiz. NATO anlaşmasının 5. Maddesinin arkasında oluğumuzu belirtmeliyiz” diye konuştu.

Sir Bradshaw sözlerini şöyle sürdürdü: “NATO’nun bugüne dek verdiği yanıtlar tamamen savunmaya yönelik ve gelen tehditlere göre orantılı olmuştur. Ancak müttefiklerimizi, bir kez daha toplu savunma prensiplerin arkasında olduğumuzu, hiç bir devletin herhangi bir üyemize saldırmasına izin vermeyeceğimize ikna etmek zorundayız.

“Bradshaw, tüm müttefiklerin, NATO’nun engelleme potansiyeline dayanarak sahip olduğu güven sayesinde Rusya ile daha olumlu ilişkilerin oluşturulması mümkün olacağını öne sürdü.

Sir Bradshaw, Bulgaristan Genelkurmay Başkanı General Nikolov ile birlikte ortak tatbikat ve askeri eğitim çalışmaların yapılması, Bulgaristan’a kriz ortamında kısa sürede güçlerin konuşlandırılması ve NATO’nun Kosova ile Afganistan’daki çalışmalarını ele aldıklarını açıkladı.

Bulgaristan’da bir NATO güçleri koordinasyon ve entegrasyon merkezinin kurulması konusundaki çalışmaları takdir eden Bradshaw, Karadeniz’de Varna açıklarında ve ülkede bulunan diğer NATO üslerinde süren kapsamlı tatbikatların gidişatından dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi

.Basın toplantısına katılan Bulgaristan Genelkurmay Başkanı General Rumen Nikolov da, “ülkesinin bölgedeki güvenliğinin sağlanması için üzerine düşen görevini onurla yerine getirmeye çalıştığını” söyledi.

General Nikolov, “Şüphesiz iklim etkileri ve enerji sorunların tesirinde olan askeri stratejik ortamının, askeri faktörün değerini azaltmaz” diyerek, NATO ile ortak çalışmalarının “tam bir senkron içinde sürdüklerine” vurgu yaptı.

Nikolov, Bulgaristan’da karada ve denizde süren NATO tatbikatların daha 2013 ve 2014 yıllarında planlanmış oldukların söyledi.

NATO Genel Komutanlığı Yardımcısı Sir Adrian Bradshaw ziyaretinin ikinci gününde Bulgaristan’ın 68. Özel Tatbikat Tugayı’nı ziyaret ederek, ülkede süren NATO tatbikat çalışmaların yerinde denetleyecek.

 

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

 


İçeriği Paylaş