Bulgaristan’ın Enerji Politikası

Haberler
İçeriği Paylaş

1245bulkenerpol

 

Enerji Bakanı Temenujka Petkova, “Bulgaristan’ın enerji sektöründeki ana önceliği ülkenin Yunanistan doğal gaz boru hattı ağına bağlanmasıdır” dedi.

The Economist dergisinin Sofya Balkan Oteli’nde düzenlediği “4. Uluslararası Avrupa Birliği (AB) – Güneydoğu Avrupa” iş forumuna katılan Petkova, ülkenin komşuları Yunanistan, Sırbistan, Romanya ve Türkiye ile ara doğal gaz bağlantılarını inşaatına büyük önem verdiğini bildirdi.

“Hükümetimiz, komşu ülkelerimizin ulusal doğal gaz dağıtım sistemleri ile ara bağlantıları sağlayacak tüm projelere destek veriyor” diyen Petkova, her bir proje ile ilgili çalışmaların titiz olarak sürdürüldüğünü ifade etti.

Petkova, “Bulgaristan’ın enerji sektöründeki ana önceliği ülkenin Yunanistan doğal gaz boru hattı ağına bağlanmasıdır. Bu projenin gerçekleştirilmesi büyük önem sahibi olup ülkemizin doğal gaz teminatı konusunda çeşitlendirme çabalarımız konusunda sonuç sağlayacak” ifadesini kullandı.

Yunanistan ile bir aya kadar ilgili sözleşmenin imzalayacağını umut ettiğini belirten Petkova, projenin lehine ülkenin 2015 bütçesinde 80 milyon avroluk teminat parası ayrıldığının ve ihtiyaç duyulursa teminata 30 milyon avro daha eklenmesi mümkün olabileceğini söyledi.

Temenujka Petkova, Romanya ile ulusal doğal gaz dağıtım sistemlerini birbirine bağlayacak projeden 2 kilometrelik bir boru hattı inşaatının tamamlanması gerektiğini ifade etti.

Petkova, Komşu Sırbistan ile bağlantıların konusunda Avrupa Birliğinin finansmanına dayanan “Rekabetedebilrililik Programı” üzerinde gerekli olan tüm çalışmaların harekete geçirildiğini dile getirdi.

Türkiye ile ilgili çalışmaların da “aktif olduğunu” belirten Petkova, AB’nin projelendirme öncesi süreci için finansman 190 bin avroluk bir ön finansmanın sağlandığını, projenin genel finansal çerçevesinin de oluşturulması beklendiğini söyledi.

Bakan Petkova, Bulgaristan’ın sadece kendisine ait değil, tüm Güneydoğu Avrupa bölgesinin doğal gaz temin etme ve dağıtım kaynaklarının çeşitlendirilmesine gayret gösterdiğini açıkladı.

Shell’in Bulgaristan’ın Karadeniz sularındaki Silistra bölgesinde sondajlara başlayacağını, bölgenin hemen yanındaki Romanya karasularında doğal gaz bulunması Bulgaristan için umut verici olduğunu ifade etti.

Derginin, “İstikrar ve Büyümeye Doğru Geri Sayım” konulu konferansına Güneydoğu Avrupa’nın finans, iş sektörü ve akademik çevreleri temsilcileri katıldı.

 

Kaynak: Anadolu AJANSI

 


İçeriği Paylaş