Yunanistan’da hükümet çatırdıyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da hükümet çatırdıyor

Kreditörlerle imzalanan yeni borç anlaşmasının uygulanması ve maddelerinin meclisten geçirilmesi Yunanistan hükümetinde çatlağa sebep oldu. 20 Eylül seçimlerinden kısa bir süre sonra Başbakan Aleksis Çipras çok zor günler geçiriyor.

 

Yunanistan Parlamento’sunda 155 milletvekilinin güvenoyu ile işbaşına gelen 2. SYRIZA- ANEL koalisyon hükümeti, geçtiğimiz saatlerde iki fire verdi. Böylece, 300 sandalyeli mecliste, hükümet dağılma noktasına yaklaşmış oldu. Önümüzdeki süreçte 3 veya 4 milletvekili daha hükümete sırtını dönerse, Atina’da yeni bir hükümet krizi patlak verecek.

YAKIN ARKADAŞI ÇİPRAS’A SIRTINI ÇEVİRDİ

Koalisyonu oluşturan iki parti, yeni kemer sıkma önlemlerinin meclis gündemine geldiği bir esnada birer fire verdi. Başbakan Çipras’ın yakın çalışma arkadaşı Gavril Sakellaridis, yeni süreçte partisiyle yollarını ayırma noktasına geldi. Önceki hükümette, hükümet sözcüsü olan ve son belediye seçimlerinde, SYRIZA’yı Atina Belediyesi’nde temsil eden Sakellaridis, hükümetin Yunanistan toplumuna empoze etmeye çalıştığı yeni kemer sıkma önlemlerini veto etti. Bu durum karşısında Başbakan Çipras, Sakkelaridis’ten milletvekilliğinden istifa etmesini talep etti. Atina’dan son ulaşan bilgiler Sakkelaridis’in meclise sunmuş olduğu bir mektupla bu istifa talebini kabul etmiş olduğu yönünde.

BİR FİRE DE HÜKÜMETİN KÜÇÜK ORTAĞINDAN

Hükümetteki ikinci fire, ANEL saflarından geldi. Geçtiğimiz seçimlere ANEL şemsiyesi altında katılan, muhafazakar Helen Hristiyan Demokratlar Lideri Nikos Nikolopoulos da yeni kemer sıkma politikalarına destek vermedi. Bu durum karşısında ANEL lideri Panos Kammenos, Nikolopoulos’tan milletvekilliğinden istifa etmesini istedi. Ancak, Nikolopoulos bu çağrıya olumlu cevap vermedi.

SYRIZA’DA YENİ SKANDAL

Hükümetteki çalkantılar yetmezmiş gibi, SYRIZA bugüne yeni bir skandalla başladı. Yunanistan medyasına yansıyan son bilgilere göre, Attiki Valisi Rena Dourou’nun birçok yakını, kişisel bağlantılarını kullanarak kriz ortamında kamu sektöründe iş buldu.

YUNANİSTAN’I BEKLEYEN İKİ SENARYO

Atina’daki siyasi çalkantıyı takip eden politikacılar ve uzmanlar, ülkenin yeni bir siyasi krizin eşiğine geldiği noktasında hemfikir. Bu görüşü, mecliste temsil edilen Merkez Birliği lideri Vasilis Leventis de paylaşıyor.

Deneyimli siyasetçiye göre, SYRİZA-ANEL koalisyonu en geç 2016 başlarında dağılacak. Hemen akabindeyse Yunanistan önemli bir seçim ile karşı karşıya kalacak. Ülke ya bir milli mutabakat hükümetiyle yoluna devam edecek, ya da tekrardan sandık başına gidecek.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş